IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

На всеки 6 часа ще се решава за полетите над Европа

Континентът е разделен на три зони, в зависимост от плътността на облака

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Границите на разрешената за полети зона над Европа ще се променят на всеки 6 часа според последните данни от сателитни снимки и от изпитателните полети, извършвани над и под вулканичния облак.

Това означава, че очертанията ще се променят четири пъти на денонощие въз основа на информация, подавана от Европейската агенция за контрол на въздушния трафик Евроконтрол. Това съобщи испанският европейски министър Диего Лопес Гаридо, чиято страна в момента председателства ЕС.

От 9,00 часа българско време Европа е разделена на три зони според гъстотата на вулканичния облак. В първата, която е в близост до вулкана, полетите ще бъдат забранени, в третата – която е напълно чиста – те ще се извършват по разписание.

Във втората зона ще се извършват полети по преценка на националните власти. В нея последната дума ще имат пилотите, които ще носят отговорността за безопасността на полетите. Това е т.нар. американски модел, в който авиокомпаниите ще вземат самостоятелно решение дали да излитат, независимо от препоръките на националните власти.

По данни на Европейската комисия във вторник ще бъдат извършени около 14 500 полета при редовни 28 000, но това е много повече от понеделник, когато бяха осъществени едва 9000.

Летищата в Париж, Амстердам и Франкфурт са отворени за първи път от миналата седмица, когато облакът надвисна над Западна Европа, но ще работят с намален обем. Летището в Брюксел съобщи, че ще приеме само няколко самолета, а излитания ще има само на машини към Африка.

Междувременно в Европейския парламент в Страсбург Еврокомисията и председателството бяха подложени на ожесточена критика от евродепутатите, най-вече защото стотици хиляди европейци са изоставени на летищата по целия свят, без пари и подслон. По данни на Лондон над 400 000 поданици на кралицата не могат да се приберат у дома си.

Испанският евроминистър Гаридо съобщи, че решението за затварянето на европейското небе миналия четвъртък е взето по искане на научната комисия за наблюдаване на вулканичната активност, която е базирана в Лондон. Отново тя ще подава информация за определяне на летателната зона.

"Ние осъждаме авиокомпаниите, че изоставят безопасността в търсене на икономическа изгода, прехвърляйки отговорността на пилотите", заяви зеленият евродепутат Михаел Крамер. Предупреждения за прибързано отваряне на европейското небе отправиха и от европейската левица, от групата "Свобода и демокрация" и независимите.

"Безопасността остава на първо място за нас", увери транспортният еврокомисар Сийм Калас. Той отхвърли обвиненията на евродепутатите, че Брюксел е действал прекалено мудно, което е причинило огромни загуби на авиационния бизнес и туристическия бранш.

Следващата седмица ЕС ще излезе с доклад за понесените щети в резултат на кризата с облака. След това транспортните министри ще се съберат отново, за да обмислят как да помогнат на бизнеса да се възстанови от кризата.

Засега още нито една авиокомпания не е подала искане за компенсации. Няма и молби от държави членки да им бъде разрешено да отпуснат държавна помощ на закъсалите превозвачи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата