Компанията Google съобщи, че нейните услуги се блокират в 25 от 100 страни, в която тя има дейност.
Достъпът на интернет потребителите до продуктите на Google се ограничават по решение на правителствата на държавите, казва вицепрезидентът на компанията Рейчъл Уетстоун.
Най-яркият пример за ограничение е Китай, чието законодателство изисква задължителна цензура в търсачката. Това стана причина за конфликта между Google и китайското правителство, когато компанията се отказа да осъществява цензура в отговор на хакерската атака върху корпоративната й мрежа.
Освен ограничението в търсенето, в Китай се блокират и други услуги на компанията, например Sites, Blogs и услугата за редактиране и обмен на снимки Picasa. Китайските потребители нямат достъп и до сайта за видеообмен Youtube, който е собственост на Google.
Но компанията се натъква на опити за контрол на дейността си от страна и на други държави. Под ограничение попадат много услуги, като се започне от търсачката и се завърши с Google Docs.
Някои държави също регулярно отправят към компанията изисквания за ограничаване на достъпа или премахване на съдържание. Уетстоун подчертава, че компанията внимателно разглежда такива искания в съответствие със законодателството.
Google припомня проекта Open Net Initiative, според който от 2002 г. количеството страни, в които се осъществява цензура, е нараснало от 4 на 40.
Уетстоун отбелязва, че често изискванията на правителствата на някои страни по ограничаване на достъпа до услуги директно противоречат на разпоредбите на член 19 от Всеобщата декларация за правата на човека. Тази декларация описва правото на свобода на убежденията и тяхното изразяване.