На 1 май 2010 г. експедиция от 20 шерпи ще се отправи към Еверест, но не за да покоряват най-високия връх в света, а за да почистят боклуците, които оставят след себе си алпинистите.
Експедицията има още една цел – спускането от височина над 8 хил. метра надморска височина на телата на петима алпинисти.
На Еверест за цялата история на човешките опити да се покори Шапката на света са загинали около 300 души и телата на много от тях така и лежат на снежните склонове на Хималаите.
Спускането на загиналите е практически невъзможно, ако няма оборудвана специална експедиция, затова алпинистите обикновено оставят другарите си с по-малко късмет да лежат по склоновете.
Най-опасна е т.нар. мъртва зона, тоест височината от 8000 м и повече; именно там заради недостиг на кислород, умора и лошо време най-често загиват алпинисти.
Такова поведение е широко разпространено сред руските алпинисти. Покорителите на върха от САЩ и техните семейства смятат, че най-доброто последно пристанище за алпиниста е склонът на планината, превърнал се в негово лобно място. Но основният фактор си остава не етичната, а икономическата страна на въпроса – спускането на едно тяло струва минимум $60 хил.
Колкото до отпадъците, които оставят след себе си не само мъртвите, но и живите, няма разногласия, че трябва да се почистят.
Независимо от ограничителните мерки (властите на Непал например прибират голям депозит за кислородните бутилки) популярните маршрути на „мъртвата зона“ на Еверест са обилно осеяни с изоставени палатки и кислородни бутилки, които алпинистите оставят по обратния път, както и с други отпадъци.
Сегашната експедиция от шерпи планира да събере от „мъртвата зона“ около 3 тона оставена от алпинистите екипировка. В зоната на техния маршрут – експедицията се готви да почисти южния склон на Еверест – лежат телата на петима алпинисти, които ще бъдат спуснати от планината.
Акцията за почистване на Еверест не е първата. В началото на 2000 г. японски алпинисти нееднократно са сваляли по около 10 тона боклуци, аналогични мерки са предприемали и китайски екипи.
От базовите лагери, разположени на два километра под „мъртвата зона“, отпадъци се извозват постоянно. В същото време такива почистващи акции никога не са имали за цел спускането на телата на загиналите.
Сред алпинистите има виц, който завършва така: „Когато накрая се добрахме до Джомолунгма (така се нарича Еверест на тибетски), там ни очакваше палатка, старателно разпъната от шерпите“.
Така се получава на практика – алпинистите плащат големи суми за покоряването на най-високия връх в света, спускат се от него, останали без сили (а някои загиват по пътя), а след тях почистват шерпите, за които Еверест не е опасна атракция, а роден дом.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.