IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Барозу назначи трима да шпионират "Гугъл"

Ровят как търсачката е решила авторските права в библиотеката си

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу назначи трима видни европейци да му помогнат с дигитализацията на европейското културно наследство и да догонят постиженията на американската търсачка Google, която е водеща на пазара на цифрова литература.

През ноември 2008 година ЕС пусна виртуалната библиотека "Еуропеана" – интернет портал, чийто замисъл е да направи достъпно на всички европейки езици културното и духовното наследство на Стария континент.

Проектът обаче се сблъсква с редица трудности, свързани както с уреждането на авторските права на по-новите творби (в Европа те продължават до 70 години след смъртта на твореца), така и с неравномерната цифровизация в отделните страни членки.

По последни данни Франция е прехвърлила върху цифрови носители 50% от културата си, Германия е достигнала 16%, докато в България, подобно на Дания, Ирландия, Кипър, Чехия и други, постигнатото е под 0,1 на сто.

До края на годината белгийският писател Жак де Декер, генералната директорка на Германската национална библиотека Елизабет Нигеман и Морис Леви, който е шеф на френската рекламна агенция Publicis, трябва да намерят начин, чрез който да се ускори качването на европейската култура на интернет сървъри.

Сред задачите на тройката е да изучат в детайли как американската търсачка Google успя да договори с носителите на авторските права в САЩ качването в Google Books на книги, създадени до 1923 г., докато бариерата за Европа е 1869-а.

Това лишава европейските читатели на дигитализирана литература от достъп до над  500 000 книги и дава неоспоримо предимство на Google пред европейския му конкурент "Еуропеана".

15 месеца след началото на проекта „Еуропеана“ информацията, свързана с българската култура, се ограничава до 94 текстови, 7 видео и 63 снимкови файла, които са предоставени от австрийски, унгарски, полски и сръбски източници.

Единственият цитиран български писател е Иван Вазов, единствените факти за българската история са няколко стари географски карти на Ориента, а изкуствата са представени от няколко шевици.

Заради твърде скромното присъствие на българската култура в "Еуропеана" евродепутатът Емил Стоянов организира в петък и събота конференция в Пловдив, на която да се набележат стъпки за включването на наследството на страната ни в общоевропейския портал.

На нея ще участват министърът на културата Вежди Рашидов и представители на български академични среди, на ЕК и на фондация, управляваща проекта „Еуропеана“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата