Изригналият исландски вулкан Ейяфятлайокутл (ейа (eyja)-остров, фятла (fjalla)-планина, йокутл (jökull)-ледник – бел.ред ) не може да предизвика глобално застудяване.
Това твърди руската геофизичка Надежда Сушчевская, сътрудник на Лабораторията за геохимия на магмените скали към Руската академия на науките.
Според нея вулканите в Исландия, за разлика от тези от Тихоокеанския пръстен, по време на изригванията си не могат да изхвърлят в атмосферата толкова голямо количество пепел, което би могло да доведе до глобално застудяване. Самата Исландия е слабосеизмична зона, което също възпрепятства подобен катаклизъм.
Сушчевская твърди, че Ейяфятлайокутл има промеждутъчно огнище, където магмата се охлажда и част от нея кристализира, а останалата пък се натрупвала в горната част, където се събирала летливата фракция.
"Тогава е налице подобен катастрофичен взрив. Това, което е в горната част на огнището, се изхвърля нагоре. В случая има и ледена шапка. Тя се разтопява, парата е много и с нея излиза и пепелта", описва тя механизма на изригването.
"Именно по тази причина всички изригвания, оказващи сериозно въздействие върху климата, стават в тихоокеанската зона, където се сблъскват две тектонични плочи", допълва Надежда Сушчевская.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.