Европа се нуждае от засилени интеграционни процеси и силно ръководство, а Европейският съюз ще има трудно бъдеще, ако не се промени.
Това се отбелязва в публикувания днес доклад "Европа-2030", съобщи АФП.
Документът е изготвен от Групата за размисъл на ЕС - 12 политически и бизнес лидери, на които през 2007 г. бе възложено да анализират вероятните предизвикателства пред общността в близките 20 години.
Докладът предупреждава за опасност от маргинализиране на континента спрямо Азия заради отсъствието на амбициозни реформи в икономическата, политическата и дори военната област.
“2010 година може да отбележи или началото на нова фаза за ЕС и през следващите пет десетилетия Европа да се утвърди като световен играч, или Съюзът и държавите членки да затънат в маргинализиране и да се превърнат в незаслужаващ внимание западен полуостров на азиатския континент“, се подчертава в доклада.
Групата за размисъл препоръчва поредица от мерки, които ЕС трябва да предприеме.
Сред тях са реформа на функционирането и контрола на финансовите институции, трудовите пазари и пенсионната политика, изготвяне на обща енергийна стратегия, в която на преден план да бъде безопасната ядрена енергия и борбата с климатичните промени.
Според авторите европейските страни трябва да съгласуват повече икономическите си политики и специално да работят в по-тясно сътрудничество при определянето на националните бюджетни политики.
Докладът препоръчва да се уеднаквят бюджетните процедури и по-специално – да се приемат по-строги процедури за наблюдение на националните бюджети, за да се ограничат техните дефицити.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.