„Няма какво да коментираме, претърпяхме горчиво поражение”. Кратко, ясно и точно. По германски.
Ангела Меркел беше лаконична за тежката загуба на регионалните избори в най-многолюдната германска провинция, но случилото се на вота в Северен Рейн-Вестфалия не е просто „горчиво поражение”. И това е ясно за всички.
Най-забележимото отстъпление е на практика загубата на мнозинството в горната Камара на парламента. Дясноцентристката управляваща коалиция се надяваше, че крехкото предимство в броя на гласовете в Бундесрата ще й даде възможност да прокара обещаните големи данъчни намаления. Сега опозицията, в лицето на социалдемократите, ще има възможност да блокира всеки ход на правителството в тази посока.
Дори самата Меркел побърза да заяви, че при така стеклите се обстоятелства намаляване на данъците в близко бъдеще е трудно постижимо. А на избирателите това определено няма да им хареса.
По принцип Северен Рейн-Вестфалия е сочена за модел на цяла Германия за политическите настроения на обществото. 13,5 милиона гласоподаватели в една от икономически най-развитите провинции събориха на земята управляващия от 2005 година насам съюз между християндемократи и либерали.
Все пак Християндемократическият съюз (ХДС) на Меркел зае първа позиция с 34,6 на сто от гласовете, но това е най-лошият резултат за партията от Втората световна война насам и отстъпление с 10 пункта от предишния регионален вот.
На този фон идва резултатът от 34,5 на социалистите, 12,1 на зелените и 5,6 за Лявата партия, в чийто състав има редица бивши комунисти. Неслучайно лидерът на Социалдемократическата партия в провинцията Ханнелоре Крафт възкликна: „Ние се завърнахме!”, след понесената разгромна загуба от Меркел и компания на парламентарните избори миналия септември.
В тази връзка френският Le Figaro припомни, че преди пет години ХДС и Свободната демократическа партия – либерали, сложиха край на 40-годишното властване на социалдемократите в Северен Рейн-Вестфалия. Загубата тогава на практика принуди канцлера Герхард Шрьодер да организира предсрочни федерални избори, които пък дадоха управлението в ръцете на Ангела Меркел.
Сега, изглежда, дясноцентристката коалиция, водена от Ангела Меркел, върви към своята Голгота. Или по-скоро Гърция. Защото именно случващото се в южната ни съседка промени обществената нагласа към германската Желязна лейди от „Осанна!” до „Разпни го!” в рамките на само осем месеца.
Доскоро Меркел беше лицето на безболезненото излизане от кризата, вдъхваше увереност, че е точният човек, който няма да позволи пропадането на германската икономика. Когато Гърция рухна и бъдещето на Еврозоната и единната валута (еврото) „увисна” на косъм, всичко се промени.
Разбирайки, че изборите в Северен Рейн-Вестфалия са своеобразен референдум за първото полугодие от втория й мандат като канцлер, Ангела Меркел не се реши на бързи действия по гръцката криза. Защото знаеше, че германците ще реагират изключително остро на финансова помощ за Атина. Хората не искаха да плащат милиарди за чужди грешки.
Забавянето обаче коства много на Меркел, защото ножът опря до кокала и даването на пари на Гърция беше неизбежно. И това стана в седмицата преди регионалния вот, когато германският парламент най-сетне гласува проект за помощ в размер на милиарди евро за изпадналата в дългова криза Гърция.
Канцлерът и правителството й се опитаха да убедят обществото, че всичко са прави в името на Германия, а не за да се угоди на европартньорите. „Този пакет е предназначен за подсилване и защита на нашата обща валута. Планът е без прецедент в историята, но е наложителен в тази извънредна ситуация. Искам да се обърна към нашите сънародници: Ние защитаваме парите на германския народ”, каза Меркел, но тези драматични слова не трогнаха германските данъкоплатци.
Не трогнаха и медиите. „Ами сега, г-жо канцлер?”, иронично пита Bild от първата си страница и безкомпромисно дава присъда: „Северен Рейн-Вестфалия сваля доверието от черно-жълтата коалиция! Това е политическо земетресение. Сега ще видим колко е як гърбът на канцлерката”.
Авторитетните Der Spiegel и Die Welt критикуват Меркел за липсата на решителна и категорична линия на поведение, което е довело до загуба на доверието на избирателите. Süddeutsche Zeitung пък обобщава случилото се така: „Големите очаквания на населението от новото правителство прераснаха в дълбоко разочарование”.
Отвъд Океана New York Times коментира, че загубата на Меркел е първият значим политически отзвук от кризата в Гърция. Дали ще има още, времето ще покаже. Сега обаче лидерът на най-голямата европейска икономика е пред може би най-сериозния тест в кариерата си. Защото към момента единствената добра новина за Ангела Меркел е, че тази година няма повече регионални избори.