IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Нова перестройка

Русия и Западът – ще има ли приказката щастлив край?

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Когато през ноември миналата година руският президент Дмитрий Медведев изуми света с годишната си реч пред парламента, мнозина разчетоха в думите му новата перестройка. „В XXI век на Русия е нужна всестранна модернизация, базирана на демократичните ценности”, без капка притеснение обяви Медведев в сърцето на Москва.

Президентът поиска конкретни действия във всички сфери, за да може Русия да преодолее „хроничната си изостаналост”. И директно призова за промяна от „архаичното общество, в което вождовете мислят и решават заради всички”, към „общество на умни, свободни и отговорни хора”. Какви думи от руския президент.

Медведев шашна депутатите от Думата и с вижданията си за външната политика: „На световната арена вместо безразборни действия, продиктувани от носталгични предразсъдъци, ще водим мирна външна политика, която ще се базира на прагматични цели”. Държавният глава отказа да обвинява капиталистическия свят и по-специално САЩ за кризата. „Не бива да търсим вината в чужбина. Ние не сме направили достатъчно”, отсече Медведев преди малко повече от осем месеца.

Тогава речта на Дмитрий Медведев беше силно подценена. И у дома, и на Запад. Все за вътрешната политика и индустриалната „революция” са нужни години, за да се усети напълно промяната. Освен това за двама от всеки трима руснаци държавният глава продължава да е пионка в ръцете на всевластния Путин. А силната му реч е параван и в общи линии много шум за нищо.

Но има някои събития, които не могат да бъдат пренебрегнати. Русия търси все по-тясно сътрудничество с ЕС. В тази връзка Медведев дори затопли отношенията с Украйна, което е от решаващо енергийно значение за цяла Европа (всички помним газовата криза).

Кремъл потърси и сближаване с Полша, където историята е издълбала на пръв поглед непреодолима пропаст между двете държави. За съжаление, трагедията с президента Качински като че ли натисна спирачката, но дори и в трагедията беше демонстрирана невиждана близост.

Нормализиране и дори нещо повече се забеляза и в комуникацията със САЩ. Вашингтон спря проекта за противоракетен щит в Чехия и Полша, Русия пък отговори с подкрепа по изключително сложния въпрос с иранската ядрена криза. Ето, сега ще има нови санкции за Техеран, въпреки че Москва има силни икономически интереси там.

Неизбежно стигаме и до ключовия, наричан дори исторически, договор, подписан в Прага от Обама и Медведев за намаляване на ядрените арсенали от двете страни на падналата Желязна завеса. В рамките на следващите седем години въоръжението ще бъде намалено до 1550 бойни глави, или с 30 процента по-малко от настоящото ниво.

Обама нарече новия договор СТАРТ „най-мащабното споразумение за контрол на въоръжаването от близо две десетилетия”. От руска страна приветстваха „новото ниво на доверие“ между двете страни.

А какво да кажем за присъствието на войници от четири страни членки на НАТО на военния парад в Москва по случай Деня на победата над хитлеристка Германия! Кой си е представял, че американски, британски, френски и полски части ще маршируват редом до руските войски на Червения площад.

„Какво ли щеше да направи сега с обувката си Никита Хрушчов?”, попита от страниците си „Ню Йорк Таймс”, визирайки прочутата реч на съветския комунистически ръководител пред ООН през 1960 година, когато ядосан от критики към режима, събува дясната си обувка и яростно започва да удря с нея по трибуната, за да подсили ефекта от думите си.

Да, Медведев направи неща, немислими за повечето му предшественици, в това число дори и за Путин. И всичко това след въпросната реч. Някак логично съвсем наскоро дойде и препотвърждаването на силните президентски думи.

Русия обяви „Програма за ефективно използване на системна основа на външнополитическите фактори с цел дългосрочно развитие на Руската федерация”, в която се посочва необходимостта от тясно сътрудничество със САЩ и ЕС.

Само така Москва можела да постигне своите икономически цели. По силата на документа, разбира се, одобрен от Медведев, намирането на международни капитали за модернизиране на руската икономика е основен дипломатически приоритет.

Външният министър Сергей Лавров обясни, че най-добрият начин за обезпечаване на руските интереси е бързата модернизация. Това, което каза и президентът през ноември. „Трябва да създадем модерни алианси със Западна Европа, за да привлечем чуждестранен капитал”, без колебания заявява Лавров.

Първият дипломат на Русия дори говори за засилване на връзката с водещите световни и регионални сили, въз основа на „взаимно проникване на икономика и култура”.

На мен това ми звучи като перестройка...

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата