IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Президентският трус съвсем разклати Меркел

Оставката не можеше да дойде в по-лош момент за Желязната лейди

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Не беше далеч времето, когато Ангела Меркел застана триумфално на канцлерския пост за втори мандат. Само преди половин година лидерът на най-голямата европейска икономика изглеждаше непоклатима и готова да ръководи Германия, а и целия Европейския съюз, с „твърдата” си ръка.

Когато обаче дойде гръцката криза и острото обществено недоволство от финансовата помощ за Атина, Меркел се оказа в доста сложна ситуация. Доверието към нея и правителството й спадна драстично.

И точно когато положението се поуспокои и „бурята” утихна, избухна „президентският” скандал. Сега вече съвсем отчетливо се говори, че г-жа Меркел може и да не довърши мандата си като канцлер. В следващите седмици Желязната лейди на германската политика трябва да направи и невъзможното, за да спаси правителството си, смятат наблюдатели.


Не случайно политологът Нилс Дитрих от Берлинския свободен университет коментира, че оставката на президента и съпартиец на Меркел – Хорст Кьолер, е всяла смут, дори паника, в управляващата коалиция. Към това трябва да се прибави и оттеглянето на друг водещ консерватор – Роланд Кох, от поста премиер на федералната провинция Хесен (там се намира германската банкова столица Франкфурт).

Тези два политически „труса” дойдоха в може би най-неподходящия момент за Меркел и нейния Християндемократически съюз. Държавният глава напусна заради изявление, че Германия "трябва да осъзнае, че когато е необходимо, изпращането на войници е нужно за защита на нашите интереси”. В радиоинтервю Кьолер говори за предотвратяване на всяка регионална нестабилност, която би имала отрицателно въздействие върху перспективите от гледна точка на търговията, заетостта и доходите.

Обвързвайки икономическите интереси с военните действия на германската армия, на практика президентът беше обречен. Още повече като се има предвид, че в страната и без това присъствието на над 4-хилядния военен контингент в Афганистан се радва на мощно неодобрение.

Обществената реакция доведе до първата оставка на държавен глава в следвоенната история на Германия. Кьолер не получи никаква явна подкрепа от канцлера и правителството, които го преизбраха на този пост миналата година.  

Меркел обаче не посмя и да разкритикува своя съпартиец за непремерените изказвания и контрата от тази нерешителност, както в случая с гръцката криза, остана в нея.

Сега позицията на 67-годишния бивш шеф на Международния валутен фонд ще бъде заета от председателя на горната камара на германския парламент Йенс Бьорнзен. Поне в следващите 30 дни – срока, в който трябва да има ново събрание на Федералната конвенция за избор на нов държавен глава.

А Бьорнзен е едно от лицата на социалдемократическата опозиция. Която вече все по-смело поглежда към властта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата