Имигрантите, пребиваващи в Обединеното кралство в качеството си на брачни партньори на британски граждани, от тази есен ще бъдат задължени да демонстрират достатъчно знания на английски език, съобщава ВВС.
Изискването се отнася за жените и мъжете, пристигащи от страни извън Европейския съюз, включително и от Русия.
Лейбъристкият кабинет планираше да въведе тази мярка през юли 2011 г., но взелата наскоро властта коалиция на консерватори и либералдемократи обяви, че изискването влиза в сила още тази есен.
Според изискването жителите на всяка страна, която не е членка на Европейския съюз, желаещи да получат британска виза с цел да се присъединят към съпруг или партньор, трябва да покажат знания на основен английски език, необходим за всекидневния живот.
Това изискване ще действа и по отношение на еднополовите бракове.
Досега за получаване на съпружеска виза беше необходима само легитимността на отношенията.
10-процентов спад
През 2009 г. британски визи от такъв тип са получили 59 хил. души, живеещи извън Евросъюза. Според официални прогнози новите правила ще доведат до 10-процентов спад на такива заявки, което в най-голяма степен ще засегне пришълците от Индия, Пакистан и Бангладеш.
Съпружеската виза позволява пребиваване в страната за 2 години, след което съпругът или партньорът на британския поданик може да се обърне за разрешение за пребиваване в страната и чак тогава да започне подготовка за езиков тест и изпит по основи на живота в Обединеното кралство.
"Смятам, че знаенето на английски език трябва да се смята за предварително условие за всеки, който иска да живее тук", заяви по този повод министърът на вътрешните работи на Великобритания Тереза Мей.
По думите й новите езикови изисквания за съпрузи ще подпомагат интеграцията, ликвидацията на културните бариери и защитата на социалните служби“.
"Пристигането в Обединеното кралство е чест, затова искам да вдигна летвата за емигрантите, така че всеки, който се ползва от тази чест, да внася своя принос в нашето общество", добавя министърката.
Представители на организациите, които защитават правата на емигрантите, на свой ред отбелязват, че като цяло подкрепят усилията, насочени към изучаване на английски език от тези, които пристигат в страната за постоянно, но смятат конкретната мярка за дискриминационна.
„Да вземем за пример девойка (от развиваща се страна), която среща любовта на живота си и иска да дойде тук, за да бъдат заедно – казва Хина Маджид, представителка на Обединения съвет за благополучие на имигрантите. – Това може да отнеме няколко години, през които двамата няма да могат да живеят заедно в Обединеното кралство. Това е ненужно, скъпо и ще доведе до разпадане на семейства“, казва тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.