Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху е на посещение във Вашингтон, където днес ще проведе ключови преговори с американския президент Барак Обама, съобщава ВВС.
Очаква се, че на срещата в Белия дом ще бъде засегнат широк кръг теми – от ядрената програма на Иран до опита за възобновяване на мирния процес между Израел и палестинците.
Нетаняху започна визитата в САЩ веднага след като Израел отслаби режима на блокадата в Газа и разшири списъка от стоки, разрешени за превоз в ивицата.
Става дума на първо място за потребителски стоки. При това се води „черен списък“ на стоки, на които е възложена пълна или частична забрана.
В черния списък са включени т.нар. стоки с двойно предназначение, които могат да бъдат използвани за направата на оръжие, боеприпаси и взривни вещества.
Някои материали – например стомана, цимент и някои видове торове и препарати – са разрешени само в случай че са предназначени за проекти, свързани с ООН и други международни организации, които могат да следят за хода на работите.
Групировката Хамас, която е на власт в Ивицата Газа, заяви, че тези облекчения нямат практическо значение, и призова за пълно сваляне на блокадата.
Израел твърди, че блокадата на тази палестинска територия е необходима за предотвратяване на доставката на оръжие на бунтовниците от Хамас.
Спорът между Турция и Израел
В понеделник Израел съобщи, че няма да се извини на Анкара за атаката на турския кораб „Мави Мармара“. Това обяви израелският външен министър Авигор Либерман по време на посещението си в Рига.
Министърът на външните работи на Турция Ахмет Давутоглу заяви, че страната му може да прекъсне отношения с Израел, ако еврейската държава не поднесе извинение за инцидента с прехващането на „Флотилията на свободата“ с турски граждани на борда.
В интервю за в. Hurriyet външният министър на Турция заяви, че Анкара очаква от Израел извинение или съгласие за провеждането на международно разследване на щурмуването на корабите с пропалестински активисти, в което загинаха девет души.
„Израелците трябва или да се извинят, или да се съгласят на международно разследване и да приемат неговите резултати. В противен случай нашите дипломатически отношения ще бъдат прекъснати“, заяви Давутоглу.
Но Либерман подчерта, че не може да става дума за извинение. „Нямаме никакви намерения да се извиняваме, ние поддържаме обратната гледна точка“, отсече той.
Инцидентът с „Флотилията на свободата“ стана на 31 май на около 64 км от израелския бряг. Корабите с членове на пропалестински организации се опитаха да пробият морската блокада, наложена от Израел в Ивицата Газа.
Екипажът на един от корабите – турския „Мави Мармара“, отказа да изпълни заповедите на бреговата охрана и беше щурмуван от специални части.
На кораба се разрази конфликт, по време на който израелските военни бяха нападнати от хора, въоръжени с метални пръти и ножове, на които израелците отвърнаха с огнестрелно оръжие.
По-рано Израел предупреди флотилията, която идваше от Кипър към Газа, че няма да бъдат допуснати да влязат в Газа, я трябва да преминат проверка в едно от израелските пристанища.
Втвърдяване на позицията
След инцидента израелските власти изразиха съжаление във връзка с гибелта на хората, но подчертаха, че няма за какво да се извиняват, тъй като според тях военните им били принудени да се защитават.
В отговор на събитията около „Флотилията на свободата“ Турция обяви, че затваря въздушното си пространство за израелската военна авиация.
До неотдавна Турция беше един от най-близките съюзници на Израел сред мюсюлманските страни. Но след инцидента през май отношенията между двете държави рязко се влошиха.