IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Израел и САЩ се сдобриха

Обама не иска да отблъсква еврейските избиратели преди изборите през септември

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Тъкмо когато се заговори за „най-тежката криза от 35 години“, и изведнъж американският президент стана мил с израелския премиер, гневът заради израелските селища и блокадата на Газа изглежда забравен.

След срещата с Брак Обама във Вашингтон израелският министър-председател изглежда много доволен.

Причината – Обама не иска да отблъсне еврейските избиратели, пише Der Spiegel.
 
Отношенията между Вашингтон и Ерусалим тежко пострадаха през последните месеци. „Най-лошата криза от 35 години“, по думите на израелския посланик в САЩ Мехаел Орен, достигна кулминацията си през март.

Точно по време на посещението на американския вицепрезидент Джо Байдън в Ерусалим израелското вътрешно министерство одобри строителството на 1600 жилища за заселници в анексирания Източен Ерусалим.

При последвалото посещение на Нетаняху във Вашингтон израелският премиер трябваше да мине през задната врата на Белия дом. Обама представи на Нетаняху списък с искания, между които спирането на всякакво израелско строителство в спорния Източен Ерусалим и се раздели с него набързо и хладно.

Сдобряването беше планирано за май, но в деня, в който Нетаняху трябваше да отлети от Канада за САЩ, израелските военноморски сили щурмуваха хуманитарния конвой за Газа и убиха 9 активисти.

Наложи се Нетаняху да отмени посещението при Обама и да се прибере вкъщи. След тази операция позабравената блокада на Газа отново стана тема и дори американският президент я нарече „непоносима“.

Във вторник обаче кризата вече не се усеща. Още преди да стане президент, Обама се бил срещал с Нетаняху и му имал доверие, каза американският държавен глава на кратката им съвместна пресконференция. „Вярвам, че премиерът Нетаняху иска мир. Мисля, че е готов да поеме някои рискове в името на мира“.

Хлъзгавият курс на Обама може да се обясни  с междинните избори за Кангреса, които предстоят през септември. Твърде голям натиск върху Израел не се харесва не само от републиканците, но и от голяма част от Демократическата партия на Обама. Освен това мнозинството от американските евреи традиционно гласуват за демократите.

За срещата във вторника домакинът се беше подготвил с подарък – миналата седмица подписа допълнителен пакет санкции срещу Иран, които трябва да спрат Техеран от продължаването на ядрената програма.

В същото време американският президент отново поиска Израел да подпише договора за неразпространение на ядрено оръжие. Според експертни оценки Израел има 80 до 100 ядрени бойни глави, но не го признава официално.

По отношение на мира в Близкия изток Обама натисна нежно – той се надявал индиректните разговори между Израел и палестинците да прераснат в официални преговори, преди да изтече мораториумът върху строителството на жилища за израелски заселници през септември.

В САЩ Нетаняху има среща и с генералния секретар на ООН Бан Ки Мун, на която ще се говори за международно разследване на израелската атака над хуманитарния конвой за Газа.

Израелският премиер обаче вече няма причина да се страхува от този разговор. Обама обяви, че вярва на израелската комисия, която прави разследването.

Нетаняху направо не знаеше как да благодари за обрата. "Thank you, Mr. President", заяви гостът и после още два пъти : "Thank you. Thank you".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата