САЩ и Русия направиха размяната на агенти в австрийската столица. И в това няма нищо учудващо.
Защото в историята на Студената война (а и както се оказва след това) Виена си е заслужила реномето на перфектното място за разчистване на шпионски сметки.
Предвид историческото наследство, романтичният град – столица на неутрална държава в сърцето на Европа, беше логичният избор на Вашингтон и Москва, пише ВВС.
Още в края на XIX век Виена добива славата на център на международната шпионска дейност, като по това време се забелязва значително преселение на хора от цялата Австро-Унгарска империя към града. Разпадането на империята и политическият смут в Централна Европа след Първата световна война водят до установяване на все повече бази на секретни служби в столицата.
В напрегнатия период преди Втората световна война Виена логично се превръща в силно желана дестинация за всички европейски шпионски агенции. По време на Третия райх пък нацистите гледат на града като на идеалната възможност за събиране на секретна информация за Южна и Източна Европа.
След края на войната Виена е разделена на четири зони и започва жестоко съревнование за сфери на влияние между самите съюзници победители (САЩ, СССР, Великобритания и Франция).
Градът става развъдник на агенти, двойни агенти и информатори. Много чужденци изкарват хляба си по този начин, а държавни тайни понякога се разменят дори за малко храна или алкохол.
Шпионите от ЦРУ и КГБ излизат на преден план в разузнавателната активност в града. Събитията от тези години дори намират място в киното и се появяват на големия екран в лентата на великия Орсън Уелс – „Третият човек”.
Когато през 1955 година Австрия приема Декларацията за неутралитет, окупаторите изтеглят значителна част от своя шпионски персонал. Но, разбира се, не всичкият.
Виена остава шпионски рай – място, където се планират секретни операции, саботажи и покушения. Място, където агентите извършват подривната си дейност необезпокоявани. Стига да не шпионират срещу Австрия, разузнавачите нямат проблеми с местните власти.
И сега, 20 години след края на Студената война, австрийската столица продължава да е убежище на 2000-3000 хиляди агенти от цял свят. Повечето от тях извършват икономически и технологичен шпионаж. Просто политическият вече не е чак толкова значим.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.