Международният съд в Хага ще огласи на 22 юли своето съвещателно мнение за независимостта на Косово.
И Белград, и Прищина очакват решението да бъде в тяхна полза.
„Последният акт от косовската драма“, „Битката продължава“, „Как да се стигне до подялба на Косово“, „План на Белград да задържи Северно Косово“, „Йеремич: Оценката на Международния съд не е край на борбата за Косово“ - това са само част от заглавията в сръбските всекидневници след съобщението, че на 22 юли Международният съд в Хага ще огласи решението си, тоест ще даде съвещателно мнение за законността или незаконността на независимостта на Косово.
Както беше съобщено, решението ще бъде огласено на открито заседание, което ще бъде предавано на живо по интернет, пише в коментар сръбският седмичник „Време“.
Макар че решението на този съд, който е орган на ООН, е съвещателно и не е задължително, всички участници в „косовската драма“ - както Белград и Прищина, така и Брюксел и Вашингтон, напълно съзнават политическата тежест на оценката на Международния съд. Това абсолютно съзнават и 15-имата съдии от Международния съд, които взимат решенията си с мнозинство.
Ако погледнем въпроса за правния статут на Косово от тази гледна точка, би било голяма изненада Международният съд да постанови недвусмислено решение в полза на Сърбия, която по всякакъв възможен начин оспорва независимостта на Косово. Такова решение би било в пълно противоречие с очакванията на най-могъщите страни в света, които признаха Косово като независима държава.
Картата с Международния съд беше изиграна от сръбската дипломация. Това беше опит въпросът за Косово да се помръдне от мъртвата точка, при която Сърбия не дава Косово на никаква цена, а властите в Прищина отказват дори намек за разговори, които биха поставили под въпрос независимостта или целостта на Косово, опит да се спечели време и да се спре първоначалната вълна от признаване независимостта на Косово.
Етапната победа обаче на Сърбия в Общото събрание на ООН, което миналата година реши случаят с Косово да бъде изпратен в Международния съд, няма да бъде от голямо значение, ако Международният съд огласи решение в полза на независимостта на Косово. Няма да има голямо значение и фактът, че само 62 от общо 192 страни от ООН са признали досега Косово.
При негативен за Сърбия изход е напълно ясно, че САЩ, Великобритания или Германия ще настояват Белград, при провеждана досега политика „и Косово, и Европа“, да зареже Косово, ако иска да влезе в ЕС.
Решение, което би отсъдило, че Сърбия има право, ще представлява голяма морална победа, ще спре някаква вълна на признаване на Косово, може би на основание това решение ще може да се издейства и резолюция на Общото събрание на ООН, която да осъди независимостта на Косово или да поиска нови преговори за статута на Косово, но със сигурност нито една държава, която е признала Косово, няма да промени мнението си. А за Сърбия това означава, че по един или друг начин, по-грубо или по-меко, ако процесът на европейска интеграция протича по план, рано или късно тя ще бъде изправена пред избора: или Косово, или Европа.
Третият вариант е „напънала се планината, родила мишка“, а това ще представлява евентуално двусмислено решение на Международния съд, което всяка страна ще може да тълкува, както на нея й изнася. На въпроса дали в борбата за интерпретиране на съвещателното мнение на Международния съд Сърбия може да я очакват повече предизвикателства, отколкото, когато поиска решение на Международния съд, професорът по международно право Тибор Варади каза за „Политика“: „Във всеки случай чрез обръщането към съда Сърбия спечели време и забави признаването на Косово. Когато тя предприе тази инициатива, като че всички врати бяха затворени, защото нямаше никаква възможност, освен със сила, да се направи нещо. Сега ще видим дали освен време е спечелила и нещо друго“.
Министърът на външните работи на Сърбия Вук Йеремич заяви за агенция „Бета“, че Международният съд изпраща своето съвещателно мнение за обсъждане в Общото събрание на ООН, където Сърбия я очаква борба за спечелване на мнозинство, което ще има много по-голяма тежест от предходното.
От своя страна министърът на външните работи на Косово Скендер Хисени заяви, че гледа с оптимизъм на този процес. „Не виждам никаква възможност това мнение да бъде в полза на Сърбия, тъй като не виждам възможност Международният съд да огласи решение против свободата на един народ. Решение в полза на Сърбия по същество ще представлява решение срещу свободата на косоварите. Заявявам това без притеснение“.
Като цяло, сръбската дипломация изигра в косовската партия единствения си коз, който й беше останал, а изходът ще стане ясен на 22 юли.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.