„Борбата за Косово продължава“, „Тадич: Тежко решение за Сърбия, продължаваме борбата в ООН“, „Косовските сърби шокирани“, „Политическо решение на съда“, „Започва сражение между интерпретациите, решението наесен в ООН“, „Напразно е решението им, Косово е Сърбия!“.
Това са само една част от заглавията в сръбските вестници след вчерашното мнение на Международния съд за независимостта на Косово.
Мнението на Международния съд в Хага няма да затвори вратата за Сърбия да продължи да се бори в ООН за преговори с Прищина, но значително ще я затрудни, тъй като веднага след оповестяването на мнението САЩ съобщиха, че това е потвърждение за независимостта на Косово, а най-големите и влиятелни световни медии съобщиха, че „съдът призна независимостта на Косово“, пише сръбският вестник "Блиц".
Изданието се позовава на МВнР на Сърбия и посочва, че Русия и Китай отново ще заявят позицията си, че не признават косовската независимост и към тях ще се присъединят петте страни от ЕС, които досега не са признали Косово.
Сръбският външен министър Вук Йеремич заяви, че главната борба на Сърбия сега ще се води в ООН, тъй като Международният съд отказа да даде становище за акта на отделяне.
Затова „Решението за независимост на Косово ще се прехвърли в Ню Йорк, в Общото събрание на ООН“, каза Йеремич.
Първият дипломат на ЕС Катрин Ащън заяви, че приветства мнението на съда и посочи, че бъдещето на Сърбия и Косово е в ЕС.
Словашкият министър на отбраната Лубомир Галко каза, че Словакия няма да промени решението си да не признае независимостта на Косово, а германският външен министър Гидо Вестервеле приветства решението на съда и призова властите в Белград и Прищина в интерес на собствените си страни да се обърнат към общото бъдеще в ЕС.
Американският вицепрезидент Джо Байдън се е обадил по телефона на сръбския президент Борис Тадич още преди обявяването на мнението на съда и е потвърдил пълната подкрепа на Вашингтон за демократично и мултиетническо Косово.
Запознати с международните отношения смятат, че САЩ вероятно предварително са знаели решението на съда, което е било пазено в строга тайна, както и че е възможно да са повлияли силно на решението на съда.
Вестник „Вечерне новости“ цитира сръбския патриарх Ириней:
„Косово преживява днес най-голямото нещастие и най-голямото изпитание, защото искат да отнемат на нашия народ неговата светиня, неговия Ерусалим. Но не губим надежда и вяра, че Господ няма да ни изостави, вярваме, че ще запази и нас, и нашето Косово“.
Властите в Прищина пък оцениха мнението на Международния съд като своя голяма победа.
Косовският президент Фатмир Сейдиу заяви, че мнението на Международния съд е положително и е в полза на обявената независимост на Косово.
"Това мнение окончателно сваля всички дилеми, които биха могли да имат страните, които все още не са признали Косово. Поради това отново ги призоваваме възможно по-скоро да вземат решение за признаване на Република Косово като независима и суверенна страна", каза Сейдиу.
Той призова Сърбия да се присъедини към общата визия на страните от региона за по-бързата евроатлантическа интеграция.
Премиерът на Косово Хашим Тачи оцени, че мнението на Международния съд е "историческо и изключително важно" за по-нататъшната консолидация на независимата държава Косово.
От своя страна премиерът на Албания Сали Бериша приветства мнението на Международния съд за независимостта на Косово и изрази увереност, че след това решение още страни ще признаят независимо Косово.
"Това е историческо решение, това е голям принос към мира и стабилността в региона", каза Бериша.
"Това решение слага точка на пазарлъците за размяна на територии и също така отваря нова страница в историята на отношенията между сърбите и албанците на Балканите", допълни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.