Шокиращо откритие в световния океан – фитопланктонът, който е в основата на хранителната верига, е намалял с 40 процента от 1950 година. Учените се страхуват, че това ще има драматично отражение върху живота в моретата, а оттам – и върху хората.
Фундаментът за огромното разнообразие на живот в океаните – от крехки дълбоководни създания до гигантски бозайници, са микроскопичните организми, които правят всичко това възможно.
Фитопланктонът е първият елемент в хранителната верига в моретата. С него се храни зоопланктонът, който на свой ред служи за храна на редица други организми, изяждани от по-големите хищници.
Човекът обаче е напът да разбие самия фундамент на хранителната пирамида в океаните. Вече се смята за сигурно, че покачващите се температури на повърхността на водата заради климатичните промени намаляват количеството на фитопланктона, но досега нямаше точни данни. Сега вече има числа и те са шокиращи.
От 1899 година количеството на фитопланктон средно в световния океан намалява с един процент годишно, пише международен научен екип в списание Nature. Специално от средата на миналия век статистиките са безспорни, казва един от авторите на изследването Борис Ворм. От 1950 година общото количество фитопланктон е намаляло с 40 на сто.
„Отдавна имахме такива подозрения, но тези числа ни изненадаха“, коментира Ворм пред "Шпигел". За отражението на намаляването на фитопланктона засега може само да се гадае, защото точни изследвания няма.
Ефектът от бързото намаляване на фитопланктона може да е пропуснат от хората, но това няма да продължи още дълго, смятат учените. Ако тенденцията се запази и фитопланктонът продължи да намалява с един процент годишно, цялата хранителна верига ще се свие.
Изследователите все пак уточняват, че става въпрос за средни стойности за целия световен океан. Данните показват, че има намаляване в осем от десет изследвани региони. В някои свиването е с още по-големи проценти, в други пък се увеличава.
В крайбрежните води тенденцията е обратната. От сушата там попадат големи количества хранителни вещества, което води до експлозивно размножаване на водораслите. Крайбрежните води обаче са незначителна част от световния океан.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.