Няколко държави уговарят членове на мрежата от ядрени контрабандисти – така наречената мрежа на А. К. Хан, да се върнат на работа, твърди „Вашингтон таймс“. В тази структура влизаха учени, инженери и финансисти.
„Американското разузнаване се опасява, че мрежата за разпространение на ядрено оръжие, демонтирана преди много години, ще се обнови“, пише вестникът.
Два източника от американското разузнаване и други американски държавни служители с достъп до разузнавателни данни съобщили на изданието, че съдейки по информацията от последните 7 месеца, агенти на Бразилия, Мианмар, Иран, Нигерия, Северна Корея, Судан и Сирия са се стараели да установят контакт с членове на мрежата, наречена в чест на А. К. Хан – предполагаемия баща на пакистанската ядрена програма.
Високопоставен сътрудник на американското разузнаване обаче подчертава, че въпросните контакти не се обясняват задължително с решения, взети от Бразилия или Нигерия на правителствено равнище: „възможно е някои хора да се занимават със самодейност“. Според друг служител на разузнаването информацията буди съмнения.
Мрежата на Хан предоставяше „набори за начинаещи“ – технологии за обогатяване на уран на базата на голям брой центрофуги, на Иран, Либия и Северна Корея от 80-те години на ХХ в. До 2003-2004 г., когато мрежата беше разпусната. Много от тези обвинения бяха потвърдни от Хан в интервю, отбелязва „Вашингтон таймс“.
По данни на вестника от 50 до 100 участници в мрежата на Хан не са били привлечени под съдебна отговорност, американското разузнаване само ги е включило в черни списъци, а най-опасните са били следени. „В мрежата влизат граждани на най-различни страни по света, но особени опасения предизвикват лицата от Източна Европа“, се казва в публикацията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.