Въпреки несъгласието на някои от страните-членки, външните министри на Европейския съюз се съгласиха на 31 януари да вдигнат дипломатическата изолация, наложена над комунистическия режим в Куба, съобщи EUobserver.
Министрите призоваха за диалог както с правителството на Куба, така и с опозиционните лидери в страната през временния период на отмяна на дипломатическите санкции, въведени през 2003 година. Нормализирането на връзките ще бъде преразгледано през юли.
Евроблокът прекрати отношенията си с режима на Фидел Кастро след арестуването и затварянето на 75 политически опоненти в Куба, през 2003 година. Придвижването към възстановяване на връзките, силен натиск за което оказа Испания, влезе в дневния ред на дискусиите, след като 14 от дисидентите бяха освободени миналата година.
Формулировката на решението на съвета бе променена, последвана от силно противопоставяне от страна на Чехия и Полша, които искаха по-нататъшна подкрепа и публично признание на кубинските опозиционни лидери.
“Приетата декларация оставя на страните-членки да решат дали да приветстват опозиционните лидери в посолствата си или не”, коментира чешкият външен министър Кирил Свобода, имайки предвид практиката на някои посолства на ЕС в Куба да канят кубински дисиденти на приеми. Това твърде много ядосваше кабинетът на Фидел Кастро.
“Съветът реши, че ЕС ще развие по-задълбочени отношетия с мирната политическа опозиция и по-широките слоеве на гражданското общество в Куба, чрез засилен и по-редовен диалог”, се казва в решението.
Бившият чешки антикомунистически дисидент и експрезидент Вацлав Хавел се присъедини към дебата за бъдещата политика на ЕС към Куба миналата седмица и силно критикува страните-членки за дипломатическата си промяна по отношение на режима на Кастро.
“Трудно е да бъде намерен по-добър начин за ЕС да разруши идеалите си за свобода, равнопоставеност и респект към човешките права”, написа Хавел във френския всекидневник Le Figaro.
По подобен начин говорителят на комитета за външни отношения в Европейския парламент, Чарлз Танок, осъди вдигането на санкциите над Куба. “Подобна промяна би изпратила грешни сигнали към Хавана и ще нанесе огромни щети на каузата за демократична реформа в тази страна”, коментира той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.