Правителството на Русия ще наложи забрана за износа на зърно заради сушата. Това заяви руският премиер Владимир Путин, предаде РИА „Новости“.
По-рано от земеделското министерство казваха, че сушата няма да се отрази на експортните задължения на Русия.
Руските земеделски производители са едни от главните доставчици на зърно на световния пазар.
По думите на Путин забраната се въвежда не само за зърното, но и за произвежданите от него стоки.
Засега не се уточнява за какъв срок ще бъде наложена забраната, но е известно, че тя ще започне да действа от 15 август.
По-рано многократно беше съобщено, че поради сушата в Русия световните цени на пшеницата са достигнали двугодишен максимум – борсите се опасяваха, че износът от Русия значително ще намалее, пише Lenta.ru.
На 4 август ръководителят на международната компания по зърното Юрий Огнев заяви в интервю за Ройтерс, че Русия трябва да наложи забрана върху износа на зърно, а не защитни мита за износа на пшеница в чужбина.
Така според него износителите ще успеят да избегнат проблемите с изпълнението на договорите, тъй като спирането на доставките ще бъде мотивирано с форсмажорни обстоятелства.
В същото време от земеделското министерство обясняваха, че ако Русия изгуби експортните си пазари, в бъдеще трудно ще си ги възстанови.
През миналата година Русия е изнесла 21,4 милиона тона пшеница, което формираше 13 % от световния пазар.
От руския съюз за зърното по-рано предполагаха, че през 2010 г. ще бъдат изнесени 11-19,5 милиона тона.
Общата реколта, по оценка на земеделското министерство, ще бъде 70-75 милиона тона, макар че преди началото на сушата се планираше обем от 90 милиона тона.
На 5 август Путин заяви също така, че зърно от интервенционния фонд ще се разпределя не на търгове, а по заявка от регионите. Освен това той съобщи, че на земеделските производители, пострадали от сушата, ще бъдат предоставени 35 милиарда рубли.
Междувременно стана ясно, че властите в отделните региони на Русия ще вземат сами решение за началото на учебната година, изхождайки от текущата екологична обстановка в регионите, съобщи РИА Новости, като се позова на пресслужбата на министерството на образованието и науката на Русия.
Главният санитарен лекар на Русия Генадий Онишченко заяви, че при неблагоприятна екологична обстановка ще бъде препоръчано учебната година да започне по-късно, а не както е по традиция на 1 септември.
Необичайните за Централна Русия жеги започнаха в средата на юли. В резултат на високите температури и сушата възникнаха много горски пожари и пожари в торфищата.
Жертви на природната стихия станаха 50 души.
Общата площ на пожарите е над 50 000 хектара. Огънят унищожи над 1200 къщи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.