Представители на САЩ за първи път участваха в траурните мероприятия по повод годишнината от атомната бомбардировка над Хирошима, предаде АФП.
На церемонията присъства американският посланик Джон Рус. В речта си той каза, че заради бъдещите поколения страните трябва да си сътрудничат, за да създадат свят без ядрени оръжия.
Съюзниците във Втората световна война – Великобритания и Франция, също за първи път изпратиха свои дипломати за участие в траурните мероприятия в Япония. Присъства и генералният секретар на ООН Бан Ки Мун. Той е първият ръководител на световната организация, пристигнал в Япония за годишнина от атомната бомбардировка.
В Япония очакват рано или късно на провеждащата се всяка година церемония в Хирошима да пристигне президентът на САЩ Барак Обама.
Някои дори предполагат, че Америка може да се извини за единствения в света случай на използване на ядрено оръжие срещу мирното население.
За извинения от страна на САЩ и дума не може да става, смятат експерти.
Дори носителят на Нобелова награда за мир и борец за свят без ядрено оръжие Барак Обама не може днес да отиде в музея на Холокоста, без да се опасява от вълнà от критики вътре в САЩ, отбелязва ВВС.
Атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки са извършени преди 65 години – на 6 и на 9 август 1945 г.
Над Хирошима американците хвърлят бомбата, наречена „малчуган“, а над Нагасаки – „дебелака“.
Общо при бомбардировките загинаха над 210 000 души, 140 000 – в Хирошима.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.