Най-високопоставеният офицер от иракската армия постави под съмнение целесъобразността на скорошното изтегляне на американската армия. Според генерал-лейтенант Бабакер Зебари иракските военни още поне 10 години няма да могат да контролират ситуацията, предаде ВВС.
В сряда американските власти заявиха, че уверено вървят към реализирането на поставената цел всички бойни части да бъдат изтеглени от Ирак до края на август, а в края на 2011 г. изтеглянето на армията да приключи напълно.
Генерал Зебари обаче нарече плановете на САЩ за изтегляне „преждевременни“.
В момента в Ирак се намират 64 000 американски войници. Около 50 000 от тях ще останат в страната до края на 2011 г., за да обучават иракските служби за сигурност и както казват във Вашингтон, за защита на американските интереси.
По думите на говорителя на Белия дом Робърт Гибс президентът е бил информиран за хода на приключване на военната операция в Ирак от командващия американската армия генерал Рей Одиерно по време на видеовръзка.
„От началото на президентския мандат на Барак Обама сме изтеглили от Ирак над 80 000 военни. Рей Одиерно съобщи също, че нивото на сигурност в страната е нараснало значително през последните години и службите за сигурност на Ирак са напълно готови да поемат ситуацията под контрол след края на нашата военна операция в края на този месец“.
Генерал Одиерно обаче не изключи бунтовниците в Ирак да активизират действията си след изтеглянето на американците. „Допускаме, че по време на Рамазана нападенията ще зачестят, това вече станат традиция. Бунтовниците ще се опитат да привлекат вниманието към себе си“, заяви генералът.
От началото на август в различни части на Ирак при нападения на бунтовници са загинали над 100 души, а юли стана най-смъртоносният месец от 2008 г. насам, отбелязва ВВС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.