В Москва при опит за получаване на секретна военна информация е задържан румънски дипломат, заподозрян, че е работил под прикритие на дипломатическата си служба в посолството на Румъния в Русия, съобщиха от центъра за връзки с обществеността на Федералната служба за сигурност на Русия (ФСС), предаде Интерфакс.
"При опит за получаване на секретна информация с военен характер от руски гражданин на местопрестъплението е задържан кадрови сътрудник на Службата за външна информация на Румъния Габриел Греку, работещ в националното посолство под прикритието на длъжността първи секретар в политическия отдел", заявиха от Федералната служба за сигурност.
Габриел Греку беше обявен за персона нон грата и трябва да напусне страната до 48 часа, съобщи още ФСС.
Румънското външно министерство засега "не коментира" ареста на първия секретар на румънското посолство в Москва, съобщи говорителят на частната телевизия Реалитатеа.
"Това, което мога да ви кажа за момента, е че външното министерство не коментира този въпрос", заяви за АФП по телефона генералната директорка на отдел "Публична дипломация" на министерството Дорис Мирча.
Габриел Греку е служител на разузнаването на Румъния, която е държава членка на НАТО, "работещ под прикритието на първи секретар на политическия отдел на румънското посолство" в Москва, съобщи ФСС в комюнике.
Греку е бил заловен с "шпионска техника".
Той работил в румънското посолство в Армения през 2006 г., съобщават румънските медии. През февруари Русия изрази безпокойство относно плановете на САЩ да установят ракети прихващачи в Румъния, които според Вашингтон са необходими за защита срещу потенциални заплахи от Иран, припомня Ройтерс.
През юни 10 руски шпиони под прикритие бяха арестувани в САЩ и по-късно разменени за четирима руснаци, намиращи се в затвора за предаване на тайни на западни страни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.