Тридесет години след създаването на независимия полски профсъюз “Солидарност“ неговият основател Лех Валенса е убеден, че светът трябва още много да се потруди, за да се приспособи към условията след Студената война.
"Солидарност" сложи край на епохата на разделение и създаде условия за обединяване на Германия и на Европа, твърди бившият електротехник, повел през август 1980 г. двуседмичната стачка в корабостроителницата на Гданск (Данцинг) - нечувано предизвикателство в комунистическа държава.
На 31 август полските комунистически власти приеха създаването на първия независим профсъюз в пространството под опеката на СССР.
"Солидарност" помогна в голяма степен за падането на комунизма в Европа в края на 80-те години на миналия век. Но ние запазихме структури, наследени от старата епоха, които трябва да бъдат реорганизирани и адаптирани", казва Валенса.
"Ако не го направим, ние ще работим на основата на отминали представи и светът няма да е сигурен", изтъква Валенса.
Колкото до европейците, те "трябва да разберат, че с държавата - нация е свършено. Вече няма Франция, няма Европа в много области – екология, информация, икономика. Всяка държава има различна здравна система, различна данъчна система, така нещата не могат да вървят!", казва той.
Европа според него трябва също да се разшири. "Няма Европа без Турция", категоричен е ревностният полски католик Валенса и с това свое изказване помита нежеланието на Германия и Франция да допуснат мюсюлманска страна да влезе в Съюза.
Вече на 66 г., бившият полски президент обича да казва, че е в пенсия в Гданск. Но всяка сутрин той е в обширния си кабинет на последния етаж на елегантна историческа сграда от XVI век, построена по модела на кметството на Анверс и възстановена след войната подобно на целия исторически център на балтийския град.
Там провежда срещи, гони досадниците без да се церемони, фотографира се с всички посетители и веднага пуска снимките в своя блог, като не крие увлечението си по информационните технологии.
Непрекъснато се застъпва в защита на правата на човека, както направи тази година за кубинските политически затворници или неотдавна в случая с лишена от лиценз украинска частна телевизия.
"Има много каузи, които трябва да се защищават", казва Нобеловият лауреат за мир за 1983 г., който смята, че това признание на външния свят е помогнало на неговото движение да постигне през 1989 г. победа над комунистическия режим.
Той призовава Нобеловия комитет да направи ясен избор в полза на други подтиснати народи или на други каузи, като например екологията. Тридесет години по-късно “Солидарност“ не е вдъхновението на цяла една страна, “монополът, създаден да разчупи комунистическия монопол“.
Това е синдикат с около 700 000 членове, в който Лех Валенса не се припознава и който критикува заради хиляди неща, включително заради подкрепата му на консервативния кандидат Ярослав Качински на президентските избори през юни-юли.
"Идентифицирам се с 30-годишния юбилей на онази голяма “Солидарност“, профсъюза, който имаше 10 милиона членове. Сегашният профсъюз “Солидарност“ не е особено голям", казва Валенса.
Той е решил да не уважи празненствата на 31 август, но обещава да присъства на 50-годишнината през... 2030 г., предаде АФП.
Епопеята "Солидарност" в дати:
С подписването преди 30 г. на историческите споразумения между комунистическия режим във Варшава и стачниците в Гданск бе създаден профсъюзът “Солидарност“.
1980 г.
14 август - В корабостроителницата “Ленин“ в Гданск избухва стачка. Работниците протестират срещу покачването на цените и настояват техните колеги Анна Валентинович и Лех Валенса, уволнени за опозиционна дейност, да бъдат върнати на работа.
16 август - Лех Валенса застава начело на стачния комитет, в който влизат и представители на други предприятия от балтийското крайбрежие.
21 август - Правителствена делегация пристига да преговаря със стачниците, които вече отстояват правото си на независим профсъюз.
27 август - Стачки обхващат минно-добивния басейн Шльонск (Силезия).
31 август - Подписване на споразумения между комитета на Лех Валенса и правителствената делегация.
24 октомври - Синдикатът “Солидарност“ става юридическо лице.
1981 г.15 януари - Папа Йоан Павел II приема във Ватикана делегация на “Солидарност“, водена от Лех Валенса.
Септември - първи национален конгрес на “Солидарност“
13 декември - Генерал Войчех Ярузелски въвежда военно положение в Полша. “Солидарност“ е обявена извън закона, ръководителите й са хвърлени в затвора, но движението продължава да действа в нелегалност.
1983 г.
Юни - Папа Йоан Павел II пристига в Полша и дава подкрепата си за “Солидарност“.
5 октомври - Лех Валенса получава Нобелова награда за мир.
1988 г.
Август - Нова вълна стачки, организирани от “Солидарност“ по балтийското крайбрежие и в мините на Силезия.
1989 г.
Февруари - Отслабеният режим на генерал Ярузелски започва преговори с демократичната опозиция.
4 юни - Победа на “Солидарност" на полудемократичните парламентарни избори.
24 август - Интелектуалецът католик Тадеуш Мазовецки става първият ръководител на некомунистическо правителство в източноевропейска страна.
9 ноември - Пада Берлинската стена.
1990 г.
12 декември - Избран за президент на републиката, Лех Валенса напуска председателството на “Солидарност“. Движението постепенно се превръща в класическия профсъюз какъвто е днес.