В град Беслан в Северна Осетия се отбелязва 6-ата годишнина от терористичния акт през 2004 г.
В училище №1, което на този ден преди 6 години беше превзето от терористи, дойдоха около 3000 души. Училищният звънец, който даде началото на траурните мероприятия, би в 9,15 ч.
Точно по това време започна терористичното нападение срещу училището.
Веднага след звънеца мъж прочете стихотворение, посветено на паметта на жертвите.
Пред входа на физкултурния салон, в който терористите три дни държаха заложниците, се събраха стотици хора.
По стените на разрушеното помещение са окачени снимки на заложниците, както и на бойците от спецчастите и спасителите, загинали при щурма. Горят свещи.
Тази година, да почетат паметта на загиналите, дойдоха много повече хора, отколкото миналата, посочва РИА Новости.
Във и около училището са предприети засилени мерки за сигурност. Сградата е отцепена, е хората влизат вътре, минавайки през металодетектори, посочва радио „Ехото на Москва“. При щурма на училището на 3 септември 2004 г. бяха убити 334-ма души, от тях 180 деца.
Жив беше заловен само един от бунтовниците – Нурпаша Кулаев, който вече е осъден доживот, припомня Lenta.ru.
Разследването на терористичния акт още не е приключило. То се бави и се провежда необективно, смятат тези, които преди шест години се оказаха заложници, както и роднини на жертвите.
Те са убедени, че оперативният щаб за спасяване на заложниците не е изпълнил своите функции и е допуснал неконтролиран щурм, твърди съпредседателят на обществения комитет „Майки на Беслан“ Аннета Гадиева.
По думите й следствените органи не отчитат показанията на очевидците.
Членът на управата на правозащитната организация „Мемориал“ Александър Черкасов обясни ситуацията с това, че Федералната служба за сигурност се стреми да докаже своята правота в случая, а не да изясни какво наистина се е случило.
Проблемът според правозащитника е, че Федералната служба за сигурност се занимава и с антитерористични операции, и участва в разследването на терористичните актове, съобщи радио „Свобода“.
Освен това от комитета „Майки на Беслан“ отбелязват, че поради липсата на държавна програма за помощ на жертвите от терористични актове има опасност за здравето им – както физическо, така и психическо.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.