IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Сърбия и ЕС договориха обща проекторезолюция за Косово

Ще бъде деблокирана европейската интеграция на Белград

Сърбия и ЕС договориха обща проекторезолюция за Косово

Белград и Прищина ще седнат заедно на масата на преговорите под егидата на ЕС и ще започнат тежкия процес на разрешаване на натрупаните от десетилетия проблеми.

Това е главният резултат от споразумението, постигнато между сръбския президент Борис Тадич и шефа на дипломацията на ЕС Катрин Ащън за съвместна проекторезолюция, която ще бъде обсъдена от Общото събрание на ООН.

Сърбия внесе в сряда в Общото събрание на ООН ново предложение за текст на резолюцията за Косово, който е съгласуван с ЕС и който беше одобрен от сръбското правителство. Предишният предложен от Сърбия текст отхвърляше категорично независимостта на Косово.

"Общият знаменател, който беше постигнат, е плод на компромис. Той предвижда след решението на Международния съд в Хага да бъде намерена формула за започване на диалог за бъдещите решения, който да се основава на Хартата на ООН и да не съдържа признаване по какъвто и да е начин на независимостта на Косово", заяви президентът Тадич.

Макар че на гражданите на Сърбия никой публично не беше заявил, че пътят на Сърбия към ЕС е блокиран заради внасянето на сръбската резолюция в Общото събрание на ООН и конфликта с 22-те страни от ЕС, които са признали независимостта на Косово, това беше реална заплаха, пред която страната беше изправена през последния месец.

И Германия, и Великобритания чрез своите външни министри ясно заявиха, че Сърбия ще остане извън европейската интеграция, ако продължи да се конфронтира с ЕС заради Косово и ако продължи да пречи на постигането на единна външна политика на Брюксел, пише на сайта си сръбският вестник "Блиц".

Сега кандидатурата на Сърбия за ЕС, която стои в чекмеджетата в Брюксел от 9 месеца, накрая ще бъде включена в дневния ред на 27-те и това ще е първата конкретна полза за европейската интеграция на Сърбия.

Като се позовава на добре информирани дипломатически източници от Брюксел, изданието посочва, че се очаква кандидатурата на страната да бъде обсъдена от ЕК на 10 ноември и така да продължи процесът на присъединяване на Сърбия към ЕС.

Ако президентът Тадич не беше постигнал с Катрин Ащън споразумение за съвместна проекторезолюция на Сърбия и 27-те страни от ЕС, внесеното по-рано предложение за текст за такъв документ от Сърбия щеше да завърши с пълно поражение, а Сърбия щеше да бъде "изведена на резервен коловоз" в процеса на европейската си интеграция. Страната щеше да остане на опашката в региона, щеше да стане несигурен пазар за чуждите инвестиции, ненадежден политически партньор за световните сили и "забравеният" комшия за страните от региона, пише "Блиц".

Реакциите на сръбските политически партии на съгласуването на позицията на Сърбия и ЕС бяха от "смело решение" до "капитулация".

Докато проевропейските партии дават пълната си подкрепа за правителството на Сърбия, то крайните националистически политически сили единодушно я осъждат.

Така Слободан Самарджич от Демократическата партия на Сърбия на Воислав Кощуница заяви, че "приемането от страна на президента и правителството на Сърбия да бъде променена проекторезолюцията представлява акт на капитулация пред ултиматумите на западните сили за отнемане на Косово".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата