IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Япония – страната на залязващия живот

Над 32 000 японци годишно се самоубиват

Японска страница за самоубийства се вижда на лаптоп, открит в планинска местност, където четирима мъже и три жени бяха открити мъртви. Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Японска страница за самоубийства се вижда на лаптоп, открит в планинска местност, където четирима мъже и три жени бяха открити мъртви. Снимка: Getty Images/Guliver Photos

„Мечтата ми е да спрем самоубийствата в тази гора!”. Думите са на японеца Имаса Уатанабе от местната власт в префектурата Яманаши.

Подобна мечта може да звучи странно, но не и когато се отнася до Страната на изгряващото слънце, където самоубийствата са проблем с неизмерими граници.

Гората, за която говори Уатанабе сан, се намира в планината Фуджи и се нарича Аокигахара, известна още като Море от дървета.

Свързвана е с истории за демони от японската митология. До XIX век там се е извършвал ритуалът „убасуте” – тежко болните и старците били оставяни сами пред смъртта на отдалечено място, от което не могат да се върнат. Според легендата призраците на всички изоставени плуват в Морето от дървета.

Така мистиката около това място постепенно му донася „славата” на второто най-популярно място за самоубийства след моста Голдън Гейт в Сан Франциско.  

В последните години броят на хората, които отнемат живота си в гористата местност от 35 кв. километра, нараства с изключителни темпове.

Неслучайно местните власти спират да публикуват черната статистика, за да не насърчават още самоубийци. Стана ясно обаче, че само за месец януари на миналата година гората е била свидетел на 2645 самоубийства.

Историята за Аокигахара в действителност е само капка в морето. 12 години поред самоубийствата в Япония са над 30 хиляди годишно. Големият скок до смразяващите цифри настъпва след азиатската валутна криза през 1997 година. В годината след нея самоубийствата сред мъжете скачат с 39%. Подобна тенденция се наблюдава също в Южна Корея и Хонконг.

Финансовите поражения и/или загубата на работа се приемат изключително драматично от японците. Местни психолози коментират, че за много хора работата е единственото нещо, което осмисля живота им, което го прави интересен и разнообразен.

Така при криза като настоящата неизбежният стрес, породен от постоянния страх от безработица, води до психически разстройства в непоносими граници. Оттам крачката до доброволната смърт е съвсем малка.   

Малка, но струваща на японската икономика 32 милиарда долара само за изминалата година. За първи път Токио официално даде финансови измерения и отвори широк обществен дебат по темата за самоубийствата, която доскоро беше табу.

Японците са горд народ и за много от тях депресията и всички други психически заболявания са позор. Петно, което всеки трябва да опита да изтрие сам. Така вглъбени в себе си все по-често виждат спасяването на честта си в самоубийството. Своеобразно харакири на съвременния самурай.

Притисната до стената от зловещата статистика, сега Япония е готова да говори за проблема и да го атакува пряко. „Самоубийствата са проблем, с който трябва да се заеме цялата нация. Надяваме се, че ще бъдат взети по-сериозни превантивни мерки”, заявиха в общо комюнике здравното, трудовото и социалното министерство.

Премиерът Наото Кан определи самоубийствата като доказателство за това какво не е наред в страната, в която прекалено много хора страдат икономически и емоционално.

„Има много причини за самоубийствата. Отстранявайки ги, ще можем да изградим общество с минимално ниво на нещастие”, заяви Кан.
 
Всъщност японските власти започнаха кампания за превенция на самоубийствата, макар и не толкова широка, още преди 3 години.

Тогавашният кабинет си постави за цел намаляване на броя на самоубийците от 24,2 на 100 000 до 19 на 100 000 до 2016 година. Оказа се, че този срок е прекалено далечен и трябват по-решителни мерки за кратко време.  

Ще се работи усилено за осигуряване на по-разчупена работна среда, създаване на нови работни места, промотиране на психотерапията. До няколко години на всички спирки на токийското метро – „любимо” място за самоубийства, ще бъдат сложени предпазни огради.

Цялостната стратегия на правителството обаче трябва да има един много важен елемент – продължителност.

Според специалисти психическият товар, който усеща човек, може да се натрупва с години, преди да стане непоносим. Тоест ефектът от настоящата криза може да се прояви при много хора дори след десетилетие, да проникне надълбоко в психиката им и да доведе до негативна реакция като тежка депресия и самоубийство.

 

Източник: Reuters

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата