IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Няма достатъчно вода за целия китайски народ

Забогатяването на хората надхвърли възможностите на реките

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Китай не е в състояние да изгради язовири и канали достатъчно бързо, за да задоволи нуждите на населението от вода. Недостигът на вода достигна критично ниво в Пекин и други региони, съобщава CNN.

В Северен Китай този месец на нивите са се появили пукнатини с дълбочина до 10 метра, а фермерите в град Чифенг дори отложили жътвата, за да избегнат инциденти, по информация на държавната агенция Синхуа.

Според данни на хидрологичната служба в Чифенг 62% от всичките 51 резервоара в града са пресъхнали. 250 хиляди души изпитват недостиг на питейна вода.

В южната китайска провинция Гуейджоу сушата е засегнала повече от 600 000 души през август. Изсъхналата почва в оризищата е покрита с пукнатини.

Недостигът на вода в Пекин скоро ще достигне 200-300 милиона кубически метра, въпреки че градът очаква нов канал да донесе вода от южната част на страната.

Стотици други китайски градове се сблъскват с различни нива на недостиг на вода.

Увеличените нужди на Китай от вода поставят под натиск и държавите, с които има общи реки. Бангладеш, Бирма, Лаос, Камбоджа, Индия, Тайланд и Виетнам се притесняват, че агресивното строителство на язовири в Китай лишава от вода техните граждани.

Тези държави нямат нито парите, нито политическата възможност да строят язовири и резервоари толкова бързо, колкото Китай. Пекин непрекъснато строи инфраструктура и мести населени места, въпреки тези обвинения.

Нуждите на Китай от вода нараснаха значително с увеличаването на броя на фабриките и електрическите централи, както и заради по-голямото лично потребление. Много по-голям брой китайци вече могат да си позволят централно водоснабдяване, бани в жилищата, перални, градини, автомобили и повече храна, която трябва да бъде отглеждана. Повишената покупателна способност доведе например и до увеличаване на ски курортите, в които се прави изкуствен сняг.

В цялата страна се инвестират десетки милиарди долари, за да се преграждат реките, да се изграждат резервоари и да се правят по-дълбоки кладенци. Включително се улавят подпочвените води, за да се задоволят нуждите на населението. Нивото на подпочвените води в равнините е паднало с 11 метра до 24 метра под морското равнище през последното десетилетие, според агенция Синхуа.

Според Световната банка харченето на такива количества вода не може да продължи още дълго и ще противопостави по-бедните земеделски региони на индустриалните области. Ако не се направят значителни промени в начина на използването на вода, до десет години десетки милиони китайци ще се превърнат в екологични бежанци.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата