Трибуналът на ООН за военни престъпления в Камбоджа подведе под отговорност четирима бивши лидери от Червените кхмери.
Нуон Чеа, заместник на ръководителя на Червените кхмери Пол Пот, тогавашният държавен глава Кхиеу Самфан, бившият външен министър Йенг Сари и съпругата му Йенг Тирит ще се изправят пред съда следващата година.
Те са обвинени в геноцид, изтезания и религиозно преследване.
През юли бившият затворнически шеф Дуч беше признат за виновен по обвинението за престъпление срещу човечеството. Той е първият осъден от трибунала, базиран в Пном Пен.
Процесът срещу четиримата, обвинени днес, ще започне в средата на следващата година. Те са в ареста от 2007 година.
Нуон Чеа, който сега е на 84 години, е бил „брат номер две“ след Пол Пот. Някои експерти смятат, че той е бил идеологът на режима и е отговорен за най-радикалните му политики.
Най-младият сред четиримата обвиняеми е на 78 години. Всички те отхвърлят обвиненията.
Очаква се обаче да дадат отговори на въпросите, които занимават Камбоджа от десетилетия – защо Червените кхмери провеждат политика, довела до смъртта на толкова много хора.
Два милиона души загиват под управлението на Червените кхмери, което продължава от 1975 до 1979 година. Политиките на режима включвали изселване на цели градове, принудителен труд на оризовите ниви и групови екзекуции на тези, за които се подозирало, че са врагове на революцията.
Ръководителят на Червените кхмери Пол Пот – „брат номер едно“, почина през 1998 година.
Единственият осъден досега представител на режима – Дуч, управлявал затвора Туол Сленг, където били изпращани „враговете“ на революцията.
Пред трибунала той призна, че е ръководил измъчването и екзекуциите на хиляди мъже, жени и деца. Първоначалната му присъда от 35 години затвор беше сведена до 16 години, след като от нея беше извадено времето, прекарано в ареста, и заради това, че е бил държан в него незаконно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.