IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Бигър: Във Франция има расизъм и расистко говорене

Директорът на "Амнести Интернешънъл" за депортирането на роми

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

"Едно от нещата, които със сигурност се случват във Франция, е расизъм и расистко говорене", заяви по БНР директорът на представителството на правозащитната организация "Амнести Интернешънъл" към Европейския съюз в Брюксел Никълъс Бигър.

Той коментира продължаващото депортиране на румънски и български роми от Франция.

"Свидетели сме на подстрекателски изказвания и на целенасочен подход към определен етнос и това е в противоречие и с международното право в областта на правата на човека, и с Европейската харта за основните права", каза Бигър.

В Европейската харта за основните права има раздел, който забранява расовата дискриминация, уточни той.

"Преди седмица беше разкрито циркулярно писмо на френското правителство, което ясно казва, че конкретно ромите трябва да са обект на действията, които се предприемат. Така беше доказано, че френското правителство лъже, когато дава уверения, че разрушава нелегални лагери, независимо какви са те.

Тук е и нарушението на европейското и международно законодателство", твърди правозащитникът. Това, което не може да се прави, е целенасочен подход към цяла група хора заради тяхната етническа принадлежност, смята той.

"Ако даден човек извърши престъпление, той индивидуално трябва да бъде даден на съд, изпратен в затвора или изгонен. Вариантите са различни, това се прави непрекъснато. Но да действаш срещу дадено етническо малцинство е расизъм, който няма място в Европа", категоричен бе Бигър.

По принцип проблемът възниква, когато се обвинява всеки, който принадлежи към етническа група, без никакво разследване дали той е извършил престъпление, добави той. "Не можеш просто да кажеш, че всеки от ромски произход е престъпник, защото това не е вярно.

В разрушените лагери и сред върнатите е имало и жени, и невръстни деца. Във Франция в момента живеят 420 000 роми, 400 000 от тях са френски граждани и не можем да не се запитаме къде е и каква е интеграционната политика на Франция. Тук дори не става дума за роми, които произхождат от други страни, защото те са много малка част", обясни правозащитникът.

От гледна точка на правата на човека всяка държава може да взема собствени решения за престоя и имиграцията, посочи той. "Няма нарушение в това, че дадена страна от ЕС отказва право на работа за европейски граждани от България и Румъния.

Аз обаче не съм сигурен, че е разумно от политическа и социална гледна точка гражданите на определени държави да се третират като втора класа. Тази тема обаче е извън областта "човешки права", затова ще кажа: ако продължаваме да сегрегираме поколение след поколение ромски деца, отказвайки им възможност да преодолеят бедността, да имат професия и да са продуктивна част от обществото, ако продължаваме да ги заселваме в изолирани райони при мизерни условия без вода и канализация, какво очакваме?

Затова за мен е възмутително да обвиняваме ромската общност за престъпленията, на които тя самата е жертва. И тук имам предвид не отделни държави, а цяла Европа", каза още Бигър.

"Ясно е, че няма такова нещо като политическо убежище в ЕС, защото се смята, че всички страни в него са безопасни и тези хора ще бъдат върнати, ако го поискат", уточни той.

"Това обаче не е правилният начин, защото самата концепция за европейски гражданство е изградена около идеята за мир, сигурност и недискриминация и това са нещата, с които трябва да се справим, за да може ромите да живеят достойно там, където са родени и да са свободни да пътуват", твърди правозащитникът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата