Арменски поклонници извършиха църковна служба в храм в Източна Турция за първи път от близо 100 години, съобщи ВВС.
Църквата, която се намира на остров в езерото Ван, е била разрушена при масовото избиване на арменци през Първата световна война.
Храмът беше възстановен от турското правителство през 2007 година и превърнат в музей.
Турция разреши провеждането на литургия в църквата с надеждата, че на това ще се погледне като на жест на помирение, но много арменци го възприеха като PR трик.
Много от тях отказаха да отидат на богослужението, оплаквайки се, че турските власти са отказали да сложат кръст на покрива на сградата.
В неделя кръстът беше поставен на дървен пиедестал пред входа на църквата и турските власти обявиха, че ще бъде поставен на купола по-късно.
Друг аргумент, с който част от арменската общност не се включи в литургията, е, че това е неадекватна стъпка от страна на правителството, което все още отказва да признае масовото избиване на арменци в тази област за геноцид.
Все пак стотици арменци от целия свят дойдоха, за да чуят арменската грегорианска литургия в църквата „Светия кръст“ на остров Акдамер, която е била построена още през X век.
Въпреки това броят на поклонниците беше далеч по-малък от очакваното от местната администрация.
Този район на Турция някога бил населен предимно с арменци. Турция все още много внимателно контролира всички форми на религиозна дейност. Правителството прави малки стъпки от страх, че твърде големи отстъпки по отношение на арменското малцинство може да предизвикат националистически реакции в обществото.
Стотици хиляди арменци умират в масовото избиване и депортиране от отоманските турски войски през 1915-1916 година.
Армения твърди, че в геноцида са убити 1,5 милиона души, но Турция категорично отхвърля обвинението. Позицията на Анкара е, че числото е надуто, а и жертвите са резултат от военен сблъсък по време на Първата световна война.