IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Путин: Няма да има битка за Арктика

Сам в Арктика трудно се оцелява, каза руският премиер

Путин: Няма да има битка за Арктика

Светът няма основания да се опасява от силово противопоставяне между различните страни заради природните ресурси в Арктика, заяви премиерът на Русия Владимир Путин.

„Сблъскваме се с различни футуристични предсказания за предстояща битка за Арктика. Ние внимателно следим развитието на ситуацията в региона“, заяви Путин на международния форум „Арктика – територия на диалога“.

„Ясно виждаме, че повечето подобни плашещи сценарии в Арктика нямат реални основания. Те са разчетени да сблъскат, да скарат държавите в региона, а след това да се направят опити за спечелване от това, за ловене на риба в мътна вода“, каза Путин.
 
Той обаче призна, че Арктика е територия, където се сблъскват политическите и икономическите интереси на много страни. В речта си обаче Путин постави акцента върху думи като „доверие“, „партньорство“ и „нашия общ арктически дом“.

„Сам в Арктика е трудно да оцелееш“, констатира руският премиер и допълни, че самата природа принуждава хората да си сътрудничат.

Арктическите проблеми, включително въпросите за принадлежността на континенталния шелф, могат да бъдат решени чрез преговори, отбеляза той.

По-рано пресслужбата на руското правителство изрази увереност, че „в Арктика няма въпроси, изискващи силови решения, а обезпечаването от държавите в региона на техните суверенни права не изисква поява на военнополитически блокове“.

Съветникът на руския президент по въпросите за климатичните изменения Александър Бедрицки заяви в сряда, че Русия провежда океаноложки и геоложки изследвания, за да обоснове своите претенции към над 1 милион кв. км арктически шелф, и планира да предостави резултатите от проучванията на ООН.

По оценка на геолози на дъното на Северния ледовит океан може би се намират до 30 % от световните запаси от газ и 13% петрол, пише ВВС.

За разработването на тези природни ресурси на първо място претендира „арктическата петица“ страни – Русия, САЩ, Канада, Дания и Норвегия. Освен тези крайбрежни държави достъп до богатствата на Арктика искат да получат още над 20 страни, сред които и Китай.

Съгласно конвенцията на ООН по морското право засега проучването и експлоатацията на природните ресурси в Арктика се контролира от крайбрежните държави на територия 370 км от брега. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата