Съд в Ню Йорк осъди 38-годишната пакистанка Афия Сидики, наричана в медиите „Мата Хари на „Ал Кайда“, на 86 години затвор за стрелба срещу агенти на ФБР и американски войници, които са я разпитвали през 2008 година в Афганистан.
Съдията не прие доводите на защитата, че жената е психически болна и е действала в състояние на паника, като подчерта, че тя има научна степен и е възнамерявала да навреди на американския народ.
Сидики беше арестувана през юли 2008 г. в афганистанската провинция Газни по обвинение във връзки с терористичната мрежа „Ал Кайда“. У нея са били намерени 900 грама от високо токсичния натриев цианид, инструкции за направа на взривни вещества и списък на забележителности в Ню Йорк.
На следващия ден след ареста – 18 юли, Афия, която била отведена на разпит, сграбчила пушката на един от конвоиращите я и открила огън с викове: „Смърт на Америка!“.
Никой от американците не е пострадал, но при ответен изстрел жената е била ранена, съобщиха в съда обвинителите.
Съдията прие, че това нападение е било планирано от нея и има отношение към тероризма, предаде Ройтерс.
Докторът на науките Афия Сидики, която е завършила Масачузетския технологичен институт, според американските спецслужби е притежавала сведения за химични и биологични оръжия и е разработвала план за убийството на бившия американски президент Джордж Буш-старши, за отравяне на бившия президент Джими Картър, както и за терористичен акт срещу Белия дом, пише NEWSru.
Сидики се омъжва за племенник на един от организаторите на нападенията от 11 септември Халид Шейх Мохамед и се връща в Пакистан.
И Шейх Мохамед, и съпругът й се намират в лагера Гуантанамо.
Роднини на Сидики се опитаха да привлекат вниманието на правозащитни организации към процеса, като твърдяха, че не бива да се изключва тя да е била измъчвана.
Самата Сидики в четвъртък опроверга тези предположения, наричайки ги „мит и лъжа“.
Освен това при последните тричасови слушания тя призова мюсюлманите да не се поддават на емоциите, предаде АП.
„Аз съм мюсюлманка, но обичам и американците“, бодро каза Сидики при едно от своите чести, но доста несвързани изявления пред съда.
След обявяването на присъдата в градовете в Пакистан премина вълна от антиамерикански демонстрации.
Протестиращи гориха американски знамена и призоваха за щурм на американското посолство с цел осъдената да бъде освободена.
Правителството на Пакистан, което помогна за финансирането на защитата на Сидики, изрази разочарование от присъдата, пише ВВС.
От външното министерство в Исламабад заявиха, че Пакистан не губи надежда да бъде извоювано връщането на Афия в къщи и продължава консултациите с властите в САЩ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.