Чест. Лоялност. Твърдост. Подчинение. Взаимност. Все ценности, които в Япония са считани за определящи човека и обществото. Ценности, които са в основата на безкомпромисната престъпна мрежа Якудза. Вече близо век японската мафия си изгражда образ на пазител на тези ценности и в определен смисъл печели симпатиите на обикновения японец.
За полицията обществената нагласа определено е проблем в опитите за разбиване на мафиотския кръг, който наброява близо 1 милион души и се занимава с престъпна дейност от всякакъв вид – търговия с наркотици, контрабанда на оръжие, проституция, нелегален хазарт, спекула, рекет. В последно време Якудза навлезе в операциите с недвижими имоти и на фондовия пазар.
И така, за да отрежат пипалата на октопода, японските антимафиоти се нуждаеха от силен катализатор, който да отприщи силен обществен гняв. Намериха го в... сумото.
Националният и може би най-обичан японски спорт може да се окаже повратната точка в укротяването на свирепата Якудза.
Вече повече от 15 века традиционната борба е символ на японската култура и е добила статут на нещо свещено и неприкосновено. Според легендата след сумо схватка в древността японците получават господството над Японските острови, когато божеството Таке-мизакучи надвива вожда на противниковото племе.
Божественият произход идва от шинтоизма. Първите схватки са форма на религиозен ритуал, съпроводен с молитви за богата реколта, ритуални танци и представления, посветени на боговете и изпълнявани в шинтоистките храмове.
След това с облагородяването на сумото са заема Императорският двор и оттам нататък този спорт всъщност става нещо много повече от спорт за местните хора. Нещо повече от двамата големи мъже, опитващи да се избутат от дохьо-то (ринга).
Предвид всичко това скандалите и замесването на елитни състезатели и треньори в схеми за нелегални залагания, ръководени от Якудза, не може да остави японските граждани безразлични. Те може би са склонни в определена степен да се примирят с финансовите машинации, с проституцията и т.н., но не и спортът с главно С да попадне в мафиотската мрежа.
Кулминацията настъпи точно преди големия летен турнир в Нагоя. Един от водещите японски състезатели одзеки – Котомицуки, беше изхвърлен от професионалния спорт заедно с реномирания треньор Отаке. Двамата признаха, че участвали в черно тото, организирано от най-голямата и мощна Якудза групировка Ямагучи-гуми. Залагали на бейзбол.
Уж парите в спорта не достигали, но по данни от 2006 година месечната заплата на един одзеки, или втория по ранг шампион, е около 25 хиляди долара. Тук не влизат премиите от турнири. За великия шампион йокодзуна възнаграждението е 30 хиляди, а за сумистите от втора дивизия с професионален ранг юрио се полагат 11 хиляди всеки месец. Средната работна заплата в страната не надхвърля 4 хиляди долара.
Така или иначе последващото разследване показа, че още поне 65 от общо 700 члена на Японската сумо асоциация под една или друга форма са замесени в нелегални залагания. Оплитането в мрежите на Якудза предизвика бурна вълнà от недоволство и за първи път от 50 години насам местната национална телевизия не излъчи пряко един от шестте големи турнира.
Медията направи това след силен натиск от страна на зрителите и за да не прави допълнителна ”реклама” на мафията, както се получи миналата година. Тогава 50 членове на престъпен клан се бяха сдобили с ВИП места за сумо турнир, и то такива, които попадат в обектива на камерите. Мафиотите използваха случая, за да отдадат почит и да поздравят своя бос, който гледал турнира в затвора.
Сега във всяка зала, в която се провеждат състезания, е поставена специализирана техника за наблюдение, която да прихваща всеки заподозрян якудза и да осуетява неговото присъствие на борбите.
Властите пък се надяват, че ще могат да използват момента и да предприемат мощна офанзива срещу престъпните структури под формата на нови разпоредби, по-широки правомощия за антимафиотите и т.н.
За сумистите остава да си върнат славата на народни герои и да изчистят петното. Добрата новина за нас е, че „Европейската арфа” Калоян Махлянов – Котоошу, излезе чист от скандала и продължава да е най-добрата реклама за България в Страната на изгряващото слънце.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.