Правозащитната организация „Амнести Интернешънъл“ заяви, че страните от ЕС трябва да спрат насилственото репатриране на роми и хора от други етнически малцинства в Косово, предаде ВВС.
В публикуван във вторник доклад на „Амнести Интернешънъл“ подробно се разказва как ромите биват връщани в Косово – „често посред нощ, без никакви вещи – само с това, с което са облечени“.
А след връщането им те отново са заплашени от дискриминация и насилие, се казва в доклада под заглавие „Никъде не им се радват: да спре насилственото връщане на роми в Косово“.
През 90-те години, по време на войните в бивша Югославия, много роми напуснаха Косово.
След провъзгласяването на независимост на Косово през февруари 2008 г. страните от ЕС започнаха да оказват натиск върху косовските власти те да приемат репатрираните роми.
Малко от тях получават каквато и да е помощ, след като се завърнат в Косово. Те се сблъскват с проблеми при получаването на достъп до образование, медицински грижи, жилище и социални помощи, се казва в доклада.
Малцина от ромите могат да си намерят работа, безработицата сред тях достига 97%.
Шон Джоунс – експерт от „Амнести Интернешънъл“ за Косово, заяви, че страните от ЕС може би нарушават международното законодателство, изпращайки хора там, където те са заплашвани от преследване или насилие.
„Докато косовските власти не могат да осигуряват спазването на основните човешки права на ромите и останалите малцинства, за тези хора ще е реална перспективата за връщане в атмосфера на насилие и дискриминация. А дотогава международната общност е длъжна да им осигурява защита“, казва Шон Джоунс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.