„Сливенска перла” пусна лимитирана серия бутилки за ценители. За първи път от 27 години насам легендарната ракия се връща към корените си и се произвежда от гроздето, дало и името й преди повече от 3 десетилетия – Бяла перла.
Сортът, който агрономите у нас наричат „Перл дьо Ксаба”, е характерен с финия си вкус, който се предава и върху ракията, произведена от него. Гроздето за производството на „Сливенска перла” произлиза изцяло от собствените масиви на „Вини” АД в Шивачево.
Брането се извършва изцяло ръчно в момента на оптималната технологична зрялост на гроздето, след което се поставя във винификатори от последно поколение, което позволява прецизен контрол на температура и ферментационните процеси. Това води до запазване на аромата, извличане на максимална част от багрилните вещества и минералите от ципата и семките на гроздето. Веднага щом протече ферментацията, полученото вино се дестилира в дестилационна колона с непрекъснато фракционно действие, за да се получи емблематичната „Сливенска перла”.
Самият дестилационен процес е добре пазена тайна, като най-важното в него е регулиране на състава и чистотата на дестилата чрез Епюрационна колона. Вкусът на „Сливенска перла” се отличава и поради факта, че никога в процесите на създаване на ракията не се добавя захар. Достойнствата на българската „Сливенска перла” са оценени и на международните пазари като САЩ, Аржентина, Канада, Куба, Англия, Швеция, Япония, Китай, Виетнам и др. От специалната „Сливенска перла – Лимитирана” ще бъдат пуснати само 10 000 бутилки.
Горбачов я забранява
В последните 27 години „Сливенска перла” се произвеждаше предимно от ароматния сорт Мускат Отонел. Така тя продължава да радва любителите си с традиционния си плътен вкус и мускатов аромат, въпреки че през 1986 година генералния секретар на СССР Михаил Горбачов издава указ за „Борба с алкохолизма и пиянството” и въвежда сух режим. Неговият пример е последван от тогавашния държавен глава на комунистическа България Тодор Живков, вследствие на което са изкоренени хиляди декари лозя.
Жертва падат и масивите с Перл дьо Ксаба, като от този момент този сорт грозде спира да участва в производството на „Сливенска перла”. Благодарение на факта, че сортовете грозде използвани в оригиналната рецепта, са много близки като аромат и вкус, както и на спецификите при ферментация, дестилация и отлежаване тя запазва непроменен отличителния си вкус и аромат. Тази година обаче за първи път от почти три десетилетия ракията ще се прави така, както е поставена традицията от 1979 г.
Френски опит зад ракията
Началото на „Сливенска перла” започва далеч преди създаването на самата ракия. То е поставено от Неделчо Неделчев - единственият за времето си българин стипендиант, завършил престижното висше лозарско училище в Монпелие, Франция, в далечната 1912. Въпреки сериозните предложения за работа в чужбина той избира да се завърне в родината си с една мечта, а именно да възстанови лозарството и винарството в България.
За началото на своята мисия той избира родния си град Сливен като виден лозарски център. Там той намира съмишленици, с които основава лозарската кооперация „Шевка”, която 90 години по-късно познаваме като един от най-големите Български производители на алкохолни напитки Вини АД.
След няколко години работа в кооперация „Шевка”, Неделчо Неделчев заминава за София, където се отдава на академична и полева работа в сферата на виникултурите. Благодарение на положените добри основи кооперация „Шевка” продължава своята еволюция, като се превръща в ДП „Винпром Сливен” Едно от най-големите предприятия в страната за производство на вино и високоалкохолни напитки по онова време. Шест десетилетия след създаването на компанията, благодарение на иноваторския й дух в комбинация с познанията на технолозите, се създава първата в България специална гроздова ракия с марката „Сливенска перла”.
До този момент са съществували само обикновена гроздова ракия и плодова ракия, които са имали една технология на производство наречена „отраслова нормала” съгласувана с Министерството на народното здраве и ДСО Винпром.
Преведено на нормален език, това означава, че тези ракии са били с по-ниско качество. Извън така наречените „дефицитни стоки” по онова време предлагани в магазините „Кореком”, един от малкото качествени български продукти се явява “Сливенска перла”.