„Долината на розите и Тракийските царе”, където гордо са сгушени общините Казанлък, Карлово, Мъглиж, Павел баня и Сопот, заслужено може да бъде наречена събирателно място за велики хора, големи борби и възрожденска култура.
Съчетайте Вашата почивка с опознаване на този вълшебен край и връщане към българските Ви корени.
Първото предложение за отдих, в рамките на „Долината на розите и Тракийските царе”, е маршрутът на тема „Възрожденска архитектура”. Начална спирка е Клисура, с паметника на Боримечката, Историческия музей и Павруджиевата къща. Следва Сопот, родно място на семейство Вазови, с посещение на къща-музей „Иван Вазов” и скулптурна композиция на генералите Георги и Владимир Вазови. Разходка до Дядо Стояновата воденица, Девическото (Радиното) училище и до Занаятчийски еснаф „Сопотски еснаф”, където можете да преминете кратък курс по някои от представените занаяти; да разгледате етнографски експозиции и да се докоснете до миналото. В Карлово няма как да не спрете да разгледате музея на „Васил Левски”, Даскал Ботевата къща, Мазаковата къща и Бухаловия хан. По пътя към Казанлък Ви предлагаме да отбиете към с. Габарево - Джанановата къща и комплекс Валера, а в самия Казанлък разгледайте Етнографски комплекс „Кулата”.
В региона има и множество храмове и манастири, които си заслужава да посетите - нашето следващо предложение. Започваме от Клисура и „Старата църква”, следват Сопотския манастир „Св. Спас”, Храм „Св. Св. Петър и Павел”, Девически метох „Въведение Богородично”. В Калофер са манастирите „Въведение Богородично” и „Рождество Богородично”, а в Казанлък – Храм „Успение Богородично”, Катедрален храм „Св. Йоан Предтеча”, и манастир „Въведение Богородично”. Включен е и храм-паметник „Рождество Христово” на Шипка, както и църквите и манастирите в Мъглиж.
„По стъпките на Левски и Ботев” е следващият маршрут. Включени са редица значими обекти, сред които Сопотския манастир „Свети Спас” и Девическия метох; в Карлово посещение на Музей „Васил Левски”, Архитектурно-исторически резерват „Стария град”; Историческия музей, Бухаловия хан и Мазаковата къща; в Калофер – Национален музей „Христо Ботев”, Даскал Ботевото училище; в Казналък – Исторически музей „Искра”, който съхранява над 60 000 оригинални експоната, разкриващи богатството на Казанлъшкия край. Последната спирка е Мъглиж и манастир „Свети Николай Чудотворец”, където няколко пъти е пребивавал Апостола.
Ако сте увлечени по литературата, най-подходящият за Вас маршрут е „Класици на българската литература”. В него са включени къща-музей „Иван Вазов”, Радиното училище и Вазовите празници в Сопот. В Калофер – посещение на Национален музей „Христо Ботев”, Даскал Ботевото училище; в с. Турия – родната къща на Чудомир и „Село Турия – село музей”. Финалът е в Казанлък и литературно-художествен музей „Чудомир”, Родна къща-експозиция „Акад. Дечко Узунов”, Родна къща-експозиция „Проф. Ненко Балабански” и Дом „Петко Стайнов”.
В маршрут „Възрожденският дух на българина” е предвидено посещение в градовете Клисура, Сопот, Карлово, Калофер, Казанлък и с.Турия. Разглеждане на Историческия музей и Павурджиевата къща в Клисура. В Сопот - къща-музей „Иван Вазов”, Девическото училище. Музей „Васил Левски” и архитектурно-исторически резерват „Стария град” в Карлово. За Калофер е включен Национален музей „Христо Ботев”, а в Турия – родната къща на Чудомир и комплексът „СелоТурия – село музей”. И в този маршрут не е пропуснато посещението до Шипка.