Samsung Electronics представи първата дигитална изложба на творби от фонда на Националната художествена галерия (НХГ). Изложбата ще продължи до 14 декември и включва над 200 творби от 80 български автори.
Необикновената експозиция се провежда в рамките на проекта „Непознатото богатство” – инициатива на Samsung с подкрепата на НХГ за дигитализация на целия фонд на Галерията.
Проектът „Непознатото богатство“ стартира с дигитализация на акварелния архив на Галерията, тъй като голяма част от тези картини никога не са били излагани. Причината за това е спецификата на съхранението им – изключително уязвими към светлината, те почти не излизат от архивите на галерията.
Сред дигитализираните творби са произведения на велики български художници и някои от най-изтъкнатите ни акварелисти – Никола Маринов, Константин Щъркелов, Владимир Димитров-Майстора, Никола Танев, Александър Божинов и др. Залегнали са и творби на съвременни художници като Бисера Вълева. Нейната картина „Жълтата водa” е част от цикъл произведения, съставили самостоятелната изложба на авторката през 2012 г. в София.
Сред най-ценните картини, намерили място в изложбата, са „Портрет на Фредерика” на Никола Маринов, „Автопортрет” на Никола Петров, „Цариградски цикъл” на Майстора, „Нашите майки все в черно ходят” и „Селска мадона” на Иван Милев, „Баба с ябълки” и „Мадона” на Васил Стоилов и др. Произведенията, които се излагат за първи път, са предимно на автори, творили след 1944 г.
Като част от проекта Samsung разработва и мобилно приложение. Идеята е по-широк кръг от хора да получат възможността да се запознаят отблизо с това национално богатство. Приложението „Велики български художници” ще бъде налично в началото на декември и ще може да се свали безплатно от Google Play. Всички, които свалят приложението, ще могат да разгледат дигитализираните до момента над 200 картини, като идеята е то постепенно да се допълва с нови творби.
„Непознатото богатство” е вдъхновяващ проект, чиято основна цел е да даде достъп на повече хора до културно богатство, което е трудно да бъде видяно по друг начин. Както изложбата, така и приложението са насочени към това да информираме хората, да им дадем още един повод за национална гордост, да им предоставим ново и различно изживяване чрез съвременните технологии и изкуството”, заяви Крис Чънг, изпълнителен директор на Samsung България.
Дигитализацията на фонда на НХГ ще продължи през 2015 г., като мобилното приложение ще се обновява постепенно с новите дигитализирани творби. Дигиталната изложба също ще продължи през 2015 г. с посещение в няколко големи града.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.