Сделките със земеделска земя са средно за 15 дка, но масово запитванията са за по-малки парцели - 3-4 дка. Това показват наблюденията на компанията "Агрион" за пазара в последните месеци. Според техния анализ по-малко от половината собственици притежават земя, която е изцяло комасирана. По-често тя е частично или напълно раздробена на малки части, с което се обяснява и амплитудата на цените между по-големите окрупнени парцели и по-малките.
Именно разпокъсаността на земеделските активи е една от сериозните трудност пред развитието и инвестициите в модерното земеделие. Когато имотът е неокрупнен, няма изградени напоителни съоръжения, цената му намалява, посочиха от "Агрион".
Данните им показват също, че има дисбаланс между очакванията на собствениците и реалностите на пазара. "По отношение на цените, търсим пресечната точка, която да удовлетвори собствениците и да им генерира сигурен финансов резултат в тези нелеки икономически времена. За тези, които нямат сериозно намерение да се занимават с аграрен бизнес, сега е моментът да помислят за реализация на поземлените си активи", коментираха още експертите.
"Агрион" е българско дружество, специализирано в купуването и наемането на земя. През миналата година компанията отвори официално офиси в 21 града в цялата страна, днес продължава да се разраства с нови търговски точки в столицата, както и в Добрич, Сливен и Силистра.
Оказва се, че много от хората, които живеят в столицата са наследници или имат земеделска земя извън областта. Този техен актив често не се използва по предназначение или се обработва при неясни критерии, посочиха още експертите. За тези собственици е изключително трудно да отидат до съответната община, където е парцелът и да губят време и усилия, за да проверят какво се случва със земята им. Това е предпоставка за наличието на не съвсем коректни посредници, които свалят нивото и професионалния подход към управлението на поземлени активи, посочиха от "Агрион".
Компанията е разработила и специална услуга – "личен земеделски брокер" за собствениците на големи парцели. Тя действа на принципа на частното банкиране, но като се дават решения и цялостна стратегия за управлението на земеделски портфейл.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.