С подкрепата на Регионалния фонд и Банка ДСК, Габрово стартира подобрения в музей „Етър“, Регионален исторически музей, Музей на хумора и сатирата и финализира проекта за Интегриран градски транспорт в града.
Отпуснатите над 6,5 млн. лв. нисколихвен кредитен ресурс са част от финансовия инструмент Фонд за градско развитие Север, подкрепен от Фонд на фондовете чрез Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие
Регионален фонд за градско развитие АД и Банка ДСК АД сключиха споразумения с община Габрово за развитието на града в рамките на четири проекта - за обновяване и създаване на съвременни условия за креативен културен туризъм в Регионалния етнографски музей на открито „Етър“, за реновиране на Регионален исторически музей, за развитието на сувенирен магазин в Музей на хумора и сатирата, за финансиране покупката на електрически автобуси. Стратегическата цел на тези проекти е да се привлекат отново и отново повече посетители и по-гостоприемно и ефективно да се оползотвори потенциалът и предимствата на града.
Проектът за обновяване, реставрация, консервация и създаване на съвременни условия за креативен културен туризъм в Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ е финансиран с 3,1 мил. лева.
„Етърът“ е категорично един от най-успешните музеи в България. Проектът предвижда реставрация на съоръженията, задвижвани с вода; ремонт на Кръстникколчов хан; реставрация и преустройство на хотел „Странноприемница“ в база за настаняване с конферентен център, музейна администрация и фондохранилища; разширяване на местата за паркиране; поставяне на информационни табели, съобразени с новата графична и визуална идентичност на музея; художествено осветление; нова открита сцена и нов музеен детски център. Всяка една от тези дейности е съобразена с архитектурната специфика и културните особености, характерни за музей „Етър“. Заложени са и редица дейности по популяризирането на музея, разработване на туристически продукти, за подобряване уменията на персонала, развитие на интерактивни атракции за посетители и др. Бюджетът на проекта е близо 10 млн. лв, от които около 7 млн. лв. са грантов ресурс, осигурен от ОПРР 2014 – 2020 и 3,1 млн. лева – нисколихвен заем от РФГР и Банка ДСК. Срокът за изпълнение на проекта е 2 години.
Проект „РИМ-ГАБРОВО - ПОЗНАНИЕ, УЧАСТИЕ, ПРЕЖИВЯВАНЕ" е насочен към реновиране на Регионален исторически музей - Габрово и включва ремонт на сградата на музея, създаване на нови постоянни експозиции и обогатяване на съществуващите, допълнително оборудване на ателието за реставрация и консервация, обособяване на център за работа с деца, в който ще се инсталира интерактивен екран за подреждане на исторически пъзели и игри, свързани с националната история и с историята и традициите на Габрово. Инвестицията, в размер на 1,6 млн. лв. е осигурена с грант от ОПРР 2014-2020 и кредит от Фонд за градско развитие Север и Банка ДСК, който е 250 хил. лева. Музеят е една от най-старите културни институции в Габрово и е наследник на музея на Априловската гимназия, създаден още през 1883 г.
Финансирането на сувенирен магазин в Музея на хумора на стойност 80 хил. лв. изглежда дребно на фона на субсидираните от държавата и общините музейни бюджети в България. Но, Габрово, Музеят и Регионалният фонд биха искали да споделят значимата си гордост от договарянето на чист заем за български музей, което вероятно се случва за първи път в българската история. Ценността на този заем не е просто в облекчаването на публичните, общински и държавни финанси, а в управленските качества на общината и музейното ръководство, които демонстрират отговорност, амбиция и креативна независимост. Това, от своя страна, е най-добрият залог за развитие на едно от най-големите ни богатства - цивилизационната стойност на земята, на която живеем и уникалните качества на хората. В рамките на проекта до края на 2020 г. съществуващият музеен магазин ще придобие напълно нов и красив вид и ще подобри асортимента си с уникални, красиви и шеговити сувенири, книги, репродукции и други развеселяващи и вдъхновяващи предмети. Новият магазин ще бъде първият по рода си в България, не само заради необичайните качества на неговата организация и управление, а и защото ще се развива и като първият онлайн музеен магазин в страната.
Финансирането на последният елемент на проекта Интегриран градски транспорт на Габрово бе договорено още през м. февруари, когато Община Габрово, Регионален фонд за градско развитие АД и Банка ДСК подписаха договор за кредит за сумата от 3,1 млн. лева. Общата стойност на проекта е близо 14 млн. лева, от които 9 млн. лева са субсидия от ОПРР 2014 – 2020. Средствата от заема ще се ползват основно за заплащане покупката на 3 електрически автобуса и зарядни станции за тях, като автобусите се очакват в Габрово до края на годината. По проекта вече са завършени - реконструкция на важни елементи от пътната инфраструктура на ключови места в града, разработване на система за управление на трафика и обновяване на автопарка с 11 нови, напълно оборудвани и екологични автобуси. Изпълнението на проекта ще допринесе за развитието на устойчив градски транспорт и постигане на положително въздействие върху качество на обслужване на пътниците.
„Габрово се оказа магическо място за нашата работа. Имате една от най-симпатичните и умни общински администрации, с които се работи основателно трудно, но почти винаги с добър резултат. Предстоят ни още проекти в града, като се надяваме да подкрепим и нови частни бизнес инициативи. Напреднала фаза е изграждането на финансирания от нас търговският център за строителни материали на Парос ООД в индустриалната зона.
Искрено се надявам тук да се случи това за което работим от вече осем години. Да се случи това, което един почтен и способен български предприемач ми каза преди 6 -7 години : „Работя, за да събудя родния ми град“. Оттогава все мисля, че работим, за да събудим градовете“, каза Мартин Заимов, директор на Регионалния Фонд за градско развитие.
*****
Регионален фонд за градско развитие АД (РФГР, www.jessicafund.bg)
Регионалният фонд има мандат от Фонда на фондовете за управление на Фонд Север, част от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 в 17 града в северна България. РФГР кредитира частни и публични проекти при преференциални условия, което дава възможност за реализиране на проекти с висока обществена значимост, които трудно биха били финансирани при традиционните банкови условия. Фонд Север е естествено продължение на инициатива JESSICA от ОПРР 2007 - 2013, чийто рециклиран ресурс остава на разположение за допустими градски проекти в Бургас, Варна, Плевен, Пловдив, Русе и Стара Загора.
Някои от най-значимите проекти на Фонда, финансирани или вече договорени до този момент са: предприятие за хляб, предприятие за автомобилни части, два плувни басейна, обновяване на няколко читалища и общински зали, обществен паркинг, градски пазар, зоопарк, спортни съоръжения, градски транспорт, обновяване и изграждане на нови индустриални и търговски площи.
Банка ДСК (www.dskbank.bg)
Традиционен лидер в банкирането на дребно, Банка ДСК заема водещи позиции и в частното и корпоративно банкиране. Тя е финансовата институция с най-голям брой клиенти, лидер по доверие сред потребителите на финансови услуги и сред най-предпочитаните от студентите в страната работодатели.
Като модерна компания с дългосрочна стратегия за развитие и мащабна дигитална трансформация на бизнеса си, банката инвестира в развитието на иновативни офиси, модерни продукти и персонализирани решения за своите клиенти. Това е и нейната стратегическа цел – да осигурява изключително клиентско преживяване, както и да демонстрира своята отговорност към обществото чрез значимата си роля за устойчивостта и стабилността на българската банкова система.
В началото на 2019 г. Банка ДСК финализира сделката по придобиването на Сосиете Женерал Експресбанк и дъщерните й дружества в България. След фактическото сливане на двете банки на 4 май 2020 г. новата обединена банкова група се доближи до челната позиция по размер активи и се превърна в лидер по размер на депозити и кредитен портфейл, като разполага с най-голямата клонова и банкомантна мрежа, и иновативни канали за банкиране.
За Фонд на фондовете:
Фонд на фондовете управлява средствата от 1.2 млрд. лева по четири оперативни програми: ОП “Развитие на човешките ресурси“, ОП “Иновации и конкурентоспособност“, ОП „Околна среда“ и ОП „Региони в растеж“.
Основната дейност на Фонд на фондовете е структурирането и управлението на финансови инструменти, съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове, през програмния период 2014-2020. Финансовите инструменти са алтернативен начин на финансиране на безвъзмездната помощ, който придобива все по-важна роля в бюджета на Европейския съюз. Насочени към проекти, които потенциално биха могли да започнат да се самоиздържат, те осигуряват инвестиционна подкрепа чрез заеми, гаранции или дялово участие. По този начин се оказва подкрепа на бизнеса и публичните институции с цел икономическо развитие. Финансовите инструменти дават възможност за възвръщане (рециклиране) на средствата, които могат да бъдат използвани повторно.
Фонд на фондовете избира финансови посредници – банки, фондове, кредитни и други финансови институции. От своя страна избраните финансови мениджъри мобилизират допълнителен частен капитал и значително увеличават публичния ресурс, който чрез тях достига до крайните получатели.
Всички средства, предвидени по посочените по-горе оперативни програми за финансовите инструменти, са обединени в общ Фонд на фондовете, като ФМФИБ ЕАД е дружеството, коeто го управлява.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.