Човешкият папилома вирус е най-честата сексуално предавана инфекция, която причинява около 5% от рака сред мъже и жени в света. От него се получават и вагиналнитте брадавици.
В България заболяемостта от рак на маточната шийка е във възходяща тенденция. На година се заразяват около 1000-1200 жени, а между 300-400 умират. С папилома вирус могат да се заразят и мъже. Има повече от 100 вида HPV, като два от тях – 16 и 18 причиняват 70% от случаите на рак на шийката на матката. Всяка от ваксините срещу човешки папилома вирус, регистрирани в ЕС може да изгради ефикасна защита срещу типовете 16 и 18.
Ваксината срещу рак на шийката на матката е високоефективна и с благоприятен профил на безопасност, и може да намали риска от развитие на този вид рак с 99%. Затова и откриването на ваксината се счита за много значимо постижение на медицината в борбата с рака.
В Европа всяка държава решава сама дали да препоръчва ваксината. Добре е да бъдат обхванати чрез ваксинация всички момичета между 9 и 13 годишна възраст преди началото на сексуален живот. Възможно е да се поставя и на момчета, които също са преносители на вируса и също може да развият някое от заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус.
Според Европейския център за контрол на заболяванията към 2019 г. тридесет и една държави от Европейския съюз и Европейската икономическа общност са въвели национални програми за ваксинацията срещу рак на шийката на матката. В десет от тях ваксината се прилага и при момчета...
Ваксинационният обхват, според Европейския център за контрол на заболяванията, варира от страна в страна, като във Финландия, Унгария, Исландия, Малта, Норвегия, Португалия, Испания, Швеция и Великобритания покритието е над 70%, във Франция и Германия е под 50%, в България е под 5%. Ваксината е показала висока ефикасност при мъже до 26-годишна възраст и до 45-годишна възраст при жени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.