През 60-те години на миналия век футурологът FM-2030, чието истинско име е Ферейдоун М. Есфандиари, въвежда термина трансхуманизъм. Въпреки че тогава концепцията бива по-ясно дефинирана, много години преди този момент човечеството мечтае да превърне технологиите в свой съюзник, който да му помогне да подобри умствените и физическите си възможности.
Трансхуманистите виждат новите технологии като инструмент за преодоляване на всякакви ограничения, а най-смелите очакват човешкото и роботите да се слеят, създавайки нещо като суперчовек.
И ако преди десетилетия всичко това е звучало по-скоро фантастично, днес технологиите са навсякъде около нас. Да, не си присаждаме роботизирани ръце, но в смартфоните и другите носими устройства имаме всичко, което да ни помогне да се справим с голяма част от предизвикателствата на времето, в което живеем и което иска от нас да вършим бързо много неща едновременно.
Така например южнокорейският технологичен гигант Samsung Electronics представи в средата на август новите си устройства от серията Galaxy Z, предлагайки цяла екосистема от интелигентни устройства на потребителите. Зад новите сгъваеми смартфони Galaxy Z Fold3 5G и Galaxy Z Flip3 5G, умните часовници Galaxy Watch4 и Galaxy Watch4 Classic, както и слушалките Galaxy Buds2, стои идеята за компактни устройства, които да правят деня ни по-лесен и приятен постоянно, независимо какво правим.
И неслучайно по време на премиерата им акцентът падна върху производителността – живеем в ера, в която независимо дали става дума за личния ни живот или за корпоративните ни задължения, мултитаскването е единственият начин да се справим с купищата ни задачи.
Така например Galaxy Z Fold3 5G е насочен към онези, които търсят най-доброто устройство, с което да съчетават работата и развлеченията. За хората, които вечно се надпреварват с графика си, смартфонът предлага мощност и производителност от ново поколение. В отворено положение той има 7,6-инчов AMOLED Инфинити Flex дисплей със 120 GHz опреснителна честота и първата вградена под дисплея камера на Galaxy телефон. Това означава, че добре познатият прорез в екрана вече не разсейва, когато четете документи, докато водите разговор, например. Външният дисплей пък е 6,2-инчов Dynamic AMOLED 2X, със 120 GHz опреснителна честота, предлагайки по-добри възможности за гледане на видео. Новата Eco технология позволява екранът да е с 29% по-ярък, но да консумира много по-малко енергия от тези на предходните модели.
При Galaxy Z Flip3 5G външният екран пък е четири пъти по-голям от този на предходното поколение и дава възможност за по-бърз преглед на известия и имейли в движение,а също и за удобно правене на снимки и видео с основната камера в сгънато положение.
Oнова, което прави по-големия му брат – Galaxy Z Fold3 5G, също толкова удобен за мултитаскване, е фактът, че за пръв път в сгъваемата серия имаме поддръжка на емблематичният S Pen и днес Fold3 работи със специално разработен за него стилус, наречен S Pen Fold Edition или S Pen Pro, с тегло едва 8 грама. Така онези, които търсят усещането, че ползват таблет, но събран в по-компактния дизайн на огъващия се смартфон, получават възможност за разширяване възможностите на телефона.
Функционалностите, които предлага S Pen, не са нещо ново за Samsung, но може би най-удобната опция е превръщането на ръкописен текст в дигитална бележка, а работата със стилуса е изключително интуитивна.
Това е особено полезно при онлайн срещи, които се превърнаха в нещо обичайно за голяма част от потребителите от началото на пандемията. 45% от екипите в САЩ са използвали ежедневно или ежеседмично инструменти за видео обаждания през миналата година по данни на GetVoip. За такива случаи Galaxy Z Fold3 5G позволява отварянето на до 3 приложения едновременно чрез своя Multi-Active Window.
Същевременно, проучване на RescueTime показва, че хората прекарват средно по 3 часа и 15 минути на смартфоните си всеки ден. Ако вършим много неща през телефона, това означава, че имаме нужда от все по-здрави и качествени устройства. Както Galaxy Z Fold3 5G, така и Galaxy Z Flip3 5G са първите сгъваеми смартфони със сертификат за водоустойчивост IPX8, а рамките им са изградени от Armor Aluminum, който е най-здравият, ползван някога в Galaxy смартфон.
Предвид продължителното потребление на смартфона и стилуса, Samsung е заложил на най-здравото стъкло, ползвано до този момент за изработката на външните панели - Corning Gorilla Glass Victus. Издръжливостта на екрана и на двете устройства е подобрена благодарение на допълнителния защитен филм от разтеглив PET материал, който носи с 80% повече устойчивост спрямо предходните телефони от Galaxy Z серията. Що се отнася до дизайна, Galaxy Z Fold3 5G е още по-елегантен и по-тънък и е с олекотен дизайн, за да може работата от движение да е още по-лесна. От Samsung обявиха, че го предлагат в три модерни цвята: мистично черно, мистично зелено и мистично сребърно.
Що се отнася до решенията, които съвременният човек взима на ежедневна база, все по-голяма част от тях се основават на огромни масиви от данни. Човечеството достигна до генерирането на 2,5 квантилиона байта данни на час, а това постижение дължим именно на големите системи от устройства, които ни помагат да ги събираме и анализираме. В своята устойчива Galaxy екосистема, Samsung Electronics залага на удобни слушалки и умни часовници, които носят голяма добавена стойност на потребителите.
Galaxy Buds2, например, са най-малките и леки слушалки на Samsung до този момент. Те са подходящи както за слушане на музика навън или вкъщи, така и за провеждането на конферентни разговори. Buds2 имат активно шумопотискане, изолиращо до 98 на сто от околните звуци. Използвайки машинно обучение, те идентифицират разконцентриращите шумове около потребителя, така че да ги изолират успешно. Същевременно имат динамични двупосочни високоговорители, които произвеждат по-ясно високи тонове и силен дълбок бас.
Ако слушалките успяват сами да се обучават кои звуци около нас биха могли да ни пречат, докато провеждаме разговори, то умните часовници Galaxy Watch4 и Galaxy Watch4 Classic могат да анализират ключови данни за нашето здравословно състояние, давайки ни особено важни съвети. Това се случва чрез специалния нов сензор BioActive, който е по-малък и по-компактен от предшественика си, но отчита резултатите още по-прецизно. Става дума за единичен чип, който може да измерва три важни показателя – оптично измерване на сърдечния ритъм, отчитане на електрическата активност на сърцето и биоелектрически импедансов анализ.
Какво означава всичко това за потребителя? Че той може да разбере какво е кръвното му налягане, да открие нередности в артериалните фибрилации на сърдечния си ритъм чрез ЕКГ, да измери нивото на кислород в кръвта си, а за първи път може да изчисли и телесния състав.
Около 15 секунди са необходими на часовника да направи по-задълбочен анализ на общото здравословно състояние. Той дава данни за скелетна мускулна маса, ниво на вода в организма, активност на метаболизма и процента на телесни мазнини, например. С подобна информация потребителят може да разбере в каква посока трябва да промени начина си на живот, за да се чувства по-добре.
А ако се върнем на мултитаскинга, часовниците предлагат лесен начин за отговаряне на обаждания и получаване на известия в движение, без да е нужно постоянно да носите телефона си с вас, тъй като моделите поддържат E-SIM функционалност.
Galaxy Watch4 е по-минималистичният, що се отнася до дизайна. Той има елегантен алуминиев корпус, а Galaxy Watch Classic е насочен по-скоро към онези, които търсят по-класическо на вид устройство. Изграден е от неръждаема стомана и има въртяща се рамка. И двата часовника са първите такива с 5nm процесор, а това е с 20% по-бързо спрямо предходните модели. RAM паметта е два пъти по-голяма, докато графичният процесор е 10 пъти по-бърз от предходното поколение. От своя страна, разделителната способност на дисплея е увеличена до 450x450 пиксела, което прави четенето на известия още по-приятно. Вътрешната памет е 16GB, а това означава достатъчно пространство за снимки, музика, приложения и файлове, които са защитени от Samsung Knox.
Софтуерът също е интуитивен. Това са първите умни часовници, снабдени с новата Wear OS, разработена от Samsung в партньорство с Google.
Подавайки ръка на потребителите в битката им с купищата задачи, Samsung затвърждава позицията си като иноватор на пазара на смартфони със сгъваеми дисплеи, умело допълнени от носими смарт устройства.
От своя страна, светът все още е далеч от осъществяването на най-смелите мечти на трансхуманистите, въпреки че Илон Мъск вече крачи смело в тази посока. Но истината е, че в ръцете си вече държим толкова много технологии, които да улесняват живота ни, че те са се превърнали в неделима част от нашия живот. Те са наш помощник ежедневно и то до такава степен, че наистина се сливаме с тях.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.