Също както устойчивата мода се изправи срещу „бързата“ мода и даде тласък на секънд хенд културата, темата за устойчивото и отговорно потребление на технологиите насочва вниманието ни към старите електронни устройства, които могат да продължат живота си извън сметището или шкафа у дома, ако се рециклират. Оглавявайки класацията на най-бързорастящия вид отпадък в света, изхвърлената неработеща техника придобива притеснителни размери в глобален мащаб. По данни на Global E-waste Мonitor само за 2022 г. в света са генерирани 62 млн. метрични тона електронни отпадъци, а прогнозата е до 2030 г. обемът им да достигне 82 млн. метрични тона. Но това не е просто отпадък, а тонове ценни ресурси, които вместо да бъдат преизползвани, попадат на сметището. Икономическата стойност на съдържащите се метали в изхвърлената техника се оценява на 91 млрд. щатски долара, но едва 22% от нея се събира и рециклира.
За да вдъхнови повече хора да научат за проблема и да насърчи отговорното потребление на технологиите, Yettel представи първата по рода си интерактивна образователна инсталация, посветена на електронните отпадъци. „РЕЦИКЛАТОРЪТ на Yettel” вече посреща посетителите на паркинга пред Sofia Ring Mall, където всеки може да се запознае с пътя на електронните устройства – от производството до края на жизнения им цикъл. Както и да се включи в каузата на телекома, като предаде за рециклиране своите стари дребни устройства.
За ролята на инсталацията и креативния подход към популяризирането на проблема си говорим с Иво Димитров от Imp-Act – агенцията, която стои зад проекта и още редица комуникационни кампании и стратегии с фокус върху устойчивото и градско развитие.
Как дойде идеята за това голямо цветно шкафче, което изненада всички минувачи на площад “Света Неделя”?
Както става при повечето идеи — вдъхновихме се от нещо ежедневно, което всеки от нас притежава, и го превърнахме в съвсем друго. Повечето хора имат поне един шкаф вкъщи, в който „колекционират“ старите си устройства, които едва ли някога пак ще им послужат за нещо. Този буквален прочит на проблема обедини всички от екипа ни. Искахме да предизвикаме любопитството на хората с размера на това шкафче, затова го направихме толкова голямо и забележимо. По този начин се опитваме да им "намигнем" и да напомним, че те вероятно имат същото шкафче със стари устройства вкъщи и всеки от нас може да направи с тях нещо полезно. Следвайки тази линия, направихме контейнерите за събиране на стари устройства във формата на отворени чекмеджета.
Разбира се, не всеки има в дома си шкаф, някои може би складират старите си уреди в мазетата, гаражите или по етажерките си. Оттам ни дойде и идеята за другата страна на инсталацията, която кръстихме “Музей на електронните отпадъци”, където ще видите една голяма “етажерка” с най-често срещаната стара техника, която хората имат навика да складират.
Какво още показва „Музеят на електронните отпадъци“ и какво е посланието му?
"Музеят на електронните отпадъци” е своеобразен артистичен прочит на тревожните факти за мащаба на замърсяването, с които се запознахме в процеса на работа. Всеки добре знае колко стари зарядни има вкъщи, но няма как да си представим, че ако обединим всички неизползваеми кабели от всеки дом по света, можем да обиколим земното кълбо над 100 пъти. Визуализирайки тези факти чрез различни композиции и давайки възможност на посетителите да се докоснат до тях, се надяваме, че все повече хора ще направят малката крачка към промяна и ще започнат да рециклират неизползваемите устройства, които не са докосвали от 2011-та.
Пътят на устройствата – от производството до края на живота им, се разказва чрез 270-градусова прожекция вътре в инсталацията. Как възможностите на аудиовизуалното изкуство помагат за комуникацията на обществено значими теми като електронните отпадъци?
Когато видиш нещо различно, си по-отворен към посланията, които то предава, а ако то успее да те впечатли, съвсем естествено ще избереш да споделиш преживяното със свои близки. Това е и целта на разнообразните решения, които сме използвали в различните кътчета на инсталацията. Във вътрешната ѝ част разказваме историята с анимирани илюстрации, които оживяват за зрителите и правят посланието по-въздействащо. Не всеки ще успее да дойде на живо и да го преживее, но ние вярваме, че посланието на РЕЦИКЛАТОРЪТ може да достигне до по-широка група хора, когато е представено по този динамичен начин. Интересно е да видим колко хора ще спрат да си зареждат телефоните по цяла нощ. И ако трябва да говоря за себе си — аз от няколко седмици спрях да го правя.
Това първи съвместен проект между вас и Yettel ли е?
Започнахме да работим с екипа на Yettel през есента на 2023 г., когато в партньорство с Бизнес парк София организирахме кампания за събиране на електронни отпадъци сред всички наематели и посетители на парка. Посланието стигна до бизнесите и хората в парка и успяхме да съберем над 400 кг. непотребна техника, част от която вложихме в създаването на „музея“ и в цялата инсталация. „Мозайката“ от стари телефони, дисекцията и „кабелният човек“ – всички те са направени от електронните отпадъци, които събрахме по време на тази кампания.
Успяват ли подобни инициативи да докоснат хората и да променят нагласите и поведението им?
Когато имаш "заспал" и неосъзнат проблем и той бъде представен по интересен начин, хората лесно откликват. Така че краткият ми отговор със сигурност е “да” и тези над 600+ килограма, събрани в РЕЦИКЛАТОРЪТ за двете седмици, през които инсталацията беше на площад „Света Неделя“, го доказват. Надяваме се, че първоначално хората ще забележат РЕЦИКЛАТОРЪТ, ще го разгледат, информацията в него ще им стане интересна и постепенно ще започнат да се замислят по тези теми и да обръщат повече внимание на собствените си навици. Например като се замислят дали е правилно да си зареждат телефона през нощта и дали първо да не поправят повреденото си устройство, вместо да го заменят с ново, а след това и ще започнат да предават техниката си за рециклиране, за да попадне старият им телефон на правилното място.
Как продължава животът на “РЕЦИКЛАТОРЪТ на Yettel”?
От днес РЕЦИКЛАТОРЪТ вече е пред Ring Mall в София, за да ангажираме и по-отдалечените квартали на столицата да се включат в каузата. А през по-топлите месеци ще посетим и още няколко големи града. Съвсем скоро ще обявим програма с дати и локации, за да знаят хората къде могат да посетят инсталацията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.