Все повече са компаниите в сферата на ИТ и на услугите, които се обръщат към т.нар. Lean (лийн) методология, за да подобрят процесите в своя бизнес. Това споделя изпълнителният директор на Lean Institute България Васил Петров. Това, че процентът непроизводствени бизнеси, които осъзнават нуждата да бъдат по-ефективни, нараства, само по себе си е новина, тъй като доскоро основно компаниите с големи производствени мощности търсеха начини това да се случи.
По-малко от месец преди най-голямото събитие за управление и подобряване на бизнес процеси на Балканите - конференцията Tomorrow Redefined, разговаряме с нейния основател за тенденциите и предизвикателствата да направиш така, че един бизнес да работи ефективно.
Лийн не е нова методология, но като че ли у нас започва да става популярна сравнително скоро. По какъв начин тя подпомага бизнеса?
Наистина, напоследък се оформя тенденция към повишаване на интереса от страна на мениджмънта на компаниите да оптимизират своя бизнес. И тук се появява ролята на лийн - това е преди всичко философия и начин на мислене, който е подкрепен с доказано работеща методология, която се занимава от една страна с развиване на културата и критичното мислене сред служителите, а друга - с процеси и всички слаби места в тях, например изчакване, натрупване на незавършена работа, грешки, вариация в резултата или продукцията и други.
Лийн подпомага бизнесите да станат по-ефективни, а с това и по-конкурентоспособни. Ако до скоро чуждестранните компании, опериращи на българския пазар, бяха основните, които въвеждат лийн инструменти, за да подобрят процесите си, то напоследък определено се наблюдава ръст в търсенето от страна на родни компании. Наред с това, се променят и видовете индустрии, които предприемат действия в тази насока.
Споменахте, че има промяна в съотношението между индустриите, които прилагат лийн? Какви са компаниите в страната, които се обръщат към Вас за съдействие?
Все повече български бизнеси осъзнават, че лийн принципите могат да се приложат не само в производствата, а и в сферата на услугите. Особено е нараснало търсенето в ИТ сектора. В момента, половината от нашите проекти са в сферата на ИТ и услугите, а останалата половина - в производството. Броят непроизводствени проекти наистина се повиши драстично през последните години. Към нас се обръщат множество ИТ компании, които имат нужда от създаването на стабилни процеси и стандарти на работа, така че да няма излишна загуба на ресурси, а работата да се свършва по най-добрия начин и в най-добро качество от първия път.
Важно е да се знае, че всяка работа може да се опише чрез процес, независимо дали е застраховка, софтуерно приложение или производство на продукт. Предизвикателството е как точно да се адаптира методологията - това е и една от причините много компании да търсят външен експертен опит.
Съществува ли разлика в очакванията на компаниите в България - преди и сега?
Бих казал, че повече индустрии осъзнават, че лийн мисленето и съответните произхождащи действия е приложимо за тях. Наред с това, сега бизнесите имат по-високи и по-реалистични очаквания. Това се дължи на нарасналия брой успешни примери. Когато един бизнес види, че в друг е възможно повишаване на производителността с 30% и същевременно понижаване на разходите, идва при нас с ясни очаквания и цели.
Все по-голямо е и осъзнаването, че промяната е процес, който отнема време и отдаденост, но и че крайната цел си заслужава усилията. За нашия екип, винаги е било важно да подготвим мениджмънта така, че да осмисли не само ролята на екипа си, но и своята собствена роля, защото успехът на промяната е пряко зависим именно от неговата ангажираност. Участието на служителите е важно, но когато мениджмънтът е част от трансформацията, това допринася и за повишаване на удовлетвореността и ангажираността на служителите, което води и до промяна на самата култура в организацията.
Вие сте член на Lean Global Network (LGN), което ви дава възможност да обменяте опит с Ваши колеги от различни пазари. Сблъсквали ли сте се с бизнес, в който няма възможност за подобрение на процесите?
Мрежата на LGN обхваща практици от над 30 държави. Сътрудничеството с LGN ни дава достъп до световни експерти, материали и знания, натрупани във всяка съществуваща индустрия. Бих могъл смело да твърдя, че лийн може да се приложи във всеки бизнес. Различните индустрии имат различни специфики и разбира се, в едно производство е възможно да приложат инструменти, различни от тези , които ще използваме в компания, специализирана в създаване на анимации за киното, например. Винаги, когато има замесени творчески процеси, фокусът ни е върху административните дейности, които ги съпътстват, така че те да започнат да отнемат минимално време, за да може да се освободи повече място за креативност. Нашата роля като консултанти е да идентифицираме и да се фокусираме върху правилните процеси, които трябва да се оптимизират и систематизират, така че бизнесът да постигне максимална ефективност. Фактът, че познаваме материята много задълбочено, ни позволява бързо и успешно да посрещнем нуждите на различните видове компании.
В момента подготвяте конференцията Tomorrow Redefined, която се превърна в най-мащабното събитие, посветено на темата на Балканите. Какво сте предвидили за посетителите?
За поредна година сме поканили водещи експерти по управление и подобряване на бизнес процеси, които имат изключително интересен опит в различни индустрии и в различни, специфични казуси. На сцената ще с видим изпълнителните директори и мениджъри на някои от най-големите компании в България, сред които HP Inc., Sensata, Festo, Ingram Micro, DSK Bank, Liebherr Domestic Appliances, Lufthansa Technik, както и други световни експерти в сферата.
Ще бъдат представени най-добрите и актуални практики в областта. Предстои да чуем интересни гледни точки за бъдещето на образованието, през призмата на лийн и изкуствения интелект, стратегическото планиране чрез лийн, различни инициативи за създаване на добавена стойност, чрез оптимизация на производствени и административни процеси и други.
Освен това, тази година ще дадем възможност на посетителите буквално да се докоснат до лийн методологията - да я видят на практика и да се уверят в ползите от нея. Това ще се случи по време на панела със симулации, които ще организираме за първи път. Участниците в тях ще могат да работят по три практически сценария и ще бъдат предизвикани да използват различни техники и инструменти за оптимизация на ежедневната си дейност.
За Васил Петров:
Васил Петров е изпълнителен директор на Lean Institute България, както и регионален представител и член на Lean Global Network. Консултантската компания е специализирана в подпомагане на бизнеса в страната, прилагайки най-добрите световни практики в подобряването на организационната култура и процеси. Това се постига чрез обучения, консултиране и представяне на доказани инструменти за трансформация на процесите. Фокусът е върху конкретно измеримо и доказуемо повишаване на производителност и качество, а не просто теория. Преди пет години, Васил и неговият екип за първи път организират конференцията Tomorrow Redefined, която днес е най-голямата конференция за оптимизация на процеси на Балканите. Тазгодишното издание на събитието ще представи едни от най-иновативните подходи в т.нар. Lean (лийн) методология, които имат за цел да подпомагат компаниите в оптимизирането на своите процеси и услуги, така че да спестят време и ресурси.
Пълната програма на Tomorrow Redefined и билети за събитието могат да бъдат намерени на: www.tomorrowredefined.com.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.