За това какво е да си потомка на войвода разказва тази събота журналистката Патриция Кирилова във "Фамилно".
"Това че съм потомка на Ильо Войвода ме прави борбена“, каза Патриция Кирилова и допълни, че много хора от Македония й пишат след нейни публикации за Ильо Войвода.
"Те ме предизвикват: Признай най- сетне, че си македонка. Но това няма как да се случи, защото прадядо ми бил българин и целият ни род се е преселил в България, защото са се усещали българи“, допълни тя.
Ильо Войвода е роден през 1805 г. в Берово и умира на 93 години в Кюстендил. Дядо му поп Георги загива като предводител на чета в сражение с башибозук из засада от турците при село Пастух. До 20-годишна възраст живее в родното си село. След спречкване с турския главатар, който задирял сестрите му, Ильо заминава за Рилския манастир при свой роднина калугер, където е назначен за пандурин - пазач.
През тези години (1830-1838) ходи с оръжие, гони турците и разбойническите шайки, среща се из Рила с хайдути, които намират подслон в манастира. Там се среща с Неофит Рилски и други просветни дейци. Участва във всички бунтове и войни до края на дните си - от Кримската война, влиза в Българската легия, бие се в Сръбско-турската война, Руско-турската война, битката за Кюстендил, на преклонна възраст над 80 г. се включва смело и в българо-сръбската война през 1885 г. Поради участието на Ильо войвода във войната, сръбското правителство му отнема отпусната от княз Обренович пенсия.
Издъхва в Кюстендил през 1898 г. Погребението му, в което участва целия град, многобройни привърженици, почитатели и приятели, се извършва тържествено и с почести.
Целият разказ за историята на рода, както и за друга именита българка Атанаска Беровска - Хегер гледайте тази събота във "Фамилно" по Bulgaria ON AIR от 10:30 часа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.