Правителството ще се въздържа от нови заеми от Световната банка (СБ) до присъединяването на страната към Европейския съюз през 2007 година, каза министърът на финансите Милен Велчев след срещата си с вицепрезидента на Световната банка за Европа и Централна Азия Шигео Катсу.
Правителството ще продължи да изпълнява вече договорените инвестиционни заеми.
На въпрос към вицепрезидента на Световната банка дали България може да не получи част от средствата по заема PAL 2, които бяха обвързани със сделката за "Булгартабак", Катсу заяви, че правителството е изпълнило всички ангажименти по този заем, но въпросът трябва да бъде обсъден в СБ какви действия ще се
предприемат.
От 150 милиона долара, колкото е общият размер на PAL 2, 20 милиона долара бяха обвързани със сделката за "Булгартабак". Всички останали вече са получени, припомниха от пресцентъра на Министерството на финансите.
Според Катсу е жалко представител на частните инвеститори като Бритиш Американ Табако да се оттегли от сделката за "Булгартабак".
Правителството има шанс да постигне споразумение с МВФ, въпреки увеличението на минималната работна заплата (МРЗ) от 120 на 150 лева, каза Милен Велчев в отговор на журналистически въпрос, цитиран от БТА.
Министър Велчев се е срещнал с Ан Крюгер, първи заместник-управляващ директор на МВФ, в рамките на Икономическия форум в Давос миналата седмица.
Според министъра реалната работна заплата в България е по-висока от тази, която се обявява пред статистиката, което донякъде се дължи на това, че все още част от заплатите у нас са плащат "на ръка".
"Това означава, че съотношението между новата минимална работна заплата - 150 лева, и реалната, а не отчитаната от статистиката средна работна заплата, е може би по-малко обезпокояваща", каза министърът.
Освен това министърът е посочил пред Крюгер, че все още продължава борбата с това да се обявява минимална работна заплата, върху която да се плащат данъци и осигуровки, а реално да се плащат по-големи заплати. Така много от работодателите няма да бъдат принудени да плащат повече в резултат от
увеличението на МРЗ, защото те вече дават част от тези пари под други форми, допълни Велчев.
"В резултат на тези аргументи мога да кажа, макар да не се пренебрегва опасността от прекомерното увеличение на МРЗ, че това вече не е непреодолимо препятствие пред преговорите с МВФ и не е пречка пред идването на мисията през март тази година", каза министърът на финансите.
Мисията ще се фокусира върху въпросите на фискалната политика през 2005 г. но ще вземе вече предвид и увеличението на МРЗ и има шансове да се постигне споразумение с МВФ въпреки увеличението на МРЗ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.