IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

НСИ ще добави към БВП сивата икономика

По данни на НСИ делът на т.нар. неформална икономика е 10-12%

НСИ ще добави към БВП сивата икономика

НСИ вече ще изчислява БВП по нова методика, по която, съобразено с европейските регламенти, към БВП на страната се прибавя и БВП, произведен от неформалната икономика. Това каза пред депутатите от парламентарната комисия по бюджет и финанси Мариана Коцева, председател на НСИ.

Неформалната икономика е известна още като сива икономика.

Решението за ревизията е взето още през 2008 г. и експертите на НСИ оттогава правят изчисленията. Европейският регламент ни задължава да изчисляваме и неформалната икономика в БВП, каза Коцева. По данни на НСИ, през последните години неформалната икономика е около 10-12 процента от БВП, или ако БВП е 60 млрд. лв., то неформалната икономика е в размер на 6 млрд. лв., даде пример Коцева.

Тази сума се прибавя към БВП на страната, обясни председателят на НСИ. Коцева каза в отговор на журналистически въпрос, че този процент "сива икономика" е съпоставим с процента на сивата икономика в останалите европейски страни.

Неформалната икономика включва куфарна търговия, бакшиши и недекларирани касови приходи, посочи Коцева.

Данните на НСИ за около 10 процента дял на произведеното от сивата икономика бяха оповестени на конференция през септември, където бяха дадени и данни за сивата икономика по оценки на обществени организации, припомни пред журналисти Коцева. Тя каза, че данните се различават заради това, че НСИ отчита стоките и услугите, които се генерират от неформалната икономика, докато други организации отчитат колко са заетите в сивия сектор и работят без трудови договори и т.н, обясни още Коцева.

Така на практика БВП ще отчита ръст, дори и формалната икономика да не расте, тъй като към БВП ще бъдат добавени 6-те млрд. лв. от неформална икономика.

Ревизията в методиката за изчисляване на БВП включва още и отчитане на приноса на финансовите предприятия. Досега техният продукт е бил изчисляван от 2002 г. насам, а сега НСИ се връща в изчисленията си за приноса на финансовите предприятия към БВП до 1995 г., за да има база за сравнение.

Променя се и начинът на отчитане на дължимите данъци, обясни още Коцева. Докато досега са давани данни само за дължимите данъци, то сега НСИ, съвместно с НАП, е изчислил вече и какъв е размерът на внесените данъци по видови данъци и по тримесечия.

За пръв път НСИ е започнал да публикува и данни за ръста на БВП на тримесечие спрямо предходно тримесечие, информира Коцева депутатите. Доста време бяхме критикувани, че НСИ не дава данни за растежа на едно тримесечие спрямо предходното, а само на годишна база, каза Коцева.

За да се направи това е необходимо да се направи сезонно изглаждане, а досега НСИ не е имал такава методология, обясни председателят на НСИ. Коцева уточни, че винаги през второто и третото тримесечие БВП е по-голям и ако не се махне ефектът "сезонност", ръстът няма да е реален. Сега НСИ изчислява това по методология, приета от ЕС.

Също според методология на ЕС НСИ прави съпоставка на БВП с цени от 2000 г., като за следваща базова година ще се приеме 2005, след това 2010 , 2015 и т.н.

Още новини от икономика и политика

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата