Европейският пазар на въглеродни емисии търпи бурно развитие през последните няколко месеца, съобщава списание Economist. Според подписаното в Киото през февруари тази година международно споразумение, пазарът на вредни емисии е ефективен и евтин начин на противодействие срещу глобалното затопляне.
Европейският съюз въведе през януари тази година пробна система за търговия с емисии на въглероден диоксид. Той заема най-голям дял от всички вредни газове, според договора от Киото. На европейските енергийни и индустриални компании се издават търгуеми сертификати, които представляват разрешения годишен обем на емитиран въглероден диоксид. Компаниите, които не могат да се вместят в лимита, купуват излишъка на тези, които замърсяват по-малко.
Въпреки че този пазар съществува едва от половин година, обемите вече достигат до 2,2 млн. тона емисии дневно. Появяват се нови борси като тази в Австрия, създадена на 28 юни, а някои от старите, като тези в Амстердам и Париж, се обединяват и предлагат спот и фючърсни контракти в една обща система за търговия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.