След близо 20 години на съдебни битки искът на 30 хиляди еквадорци срещу петролната фирма Тексако (станала част от Шеврон през 2001 година) за замърсяването на голяма част от поречието на река Амазонка беше уважен.
Магистрастите в Еквадор решиха, че за изхвърлянето на милиарди галони токсични материали в неукрепени ровове и директно във водите на Амазонка Шеврон ще трябва да плати глоба в размер на 8,6 млрд. долара и директни компенсации за още 900 милиона.
Пабло Фаярдо, адвокат на ищците, описа съдебното решение като „триумф на справедливостта над престъплението на Шеврон и неговата икономическа мощ”. Фаярдо обаче уточни, че ще обжалва присъдата, защото клиентите му смятат, че нанесените щети са в далеч по-големи размери.
От своя страна Шеврон обяви, че категорично ще обжалва „нелегитимното и неприложимо” заключение на съда. От компанията са убедени, че назначените от съда експерти са пристрастни към обвинението. „Тази присъда е продукт на измама в противоречие с легитимните научни доказателства”, счита ръководството на Шеврон.
Почти 10 години делото беше разглеждано в съд в САЩ, преди през 2003 година американските магистрати да постановят, че крайното решение трябва да се вземе от съд в Еквадор.
Ищците (предимно еквадорски индиански групи) настояват, че Тексако е изхвърлил над 18 млрд. галона (68 млрд. литра) токсични материали в населявания от тях район край реката в периода 1972–1992 година. В резултат на това почвата е била заразена, посевите увредени, животните убити, а нивото на ракови заболявания сред местното население се е увеличило драстично. Освен това огромни територии с тропически гори са били напълно унищожени.
Екоактивисти от цял свят се надяват, че еквадорският случай ще се превърне в прецедент, който ще принуди големите международни компании да прилагат в развиващите се страни същите стандарти за безопасност и защита на околната среда, каквито стриктно спазват в развития индустриален свят.