Липса на вътрешни документи за регламентиране на почивките, неотчитане на извънредния труд и липса на всички атрибутите, които според Кодекса на труда трябва да съдържа трудовият договор, са част от нарушенията на трудовото законодателство в туризма, съобщи днес Владислава Кирова от Главна инспекция по труда (ГИТ) на кръгла маса "Инвестициите в обучението на персонала - Рубикон за българския туризъм".
През 2004 г. ГИТ е извършила 3762 проверки в 3305 туристически обекта, в които са заети 47 053 души. Установено е било, че работят 481 непълнолетни и 22 малолетни, което е в противоречие с Кодекса на труда. Поради честата практика за използване на детски труд през активния туристически сезон, от май 2004 г. наемането на деца на работа без разрешението на Инспекцията по труда е криминализирано, припомни Кирова.
Освен това проверките са установили 18 604 нарушения на трудовото законодателство, от които най-много - 6639 са нарушенията на трудовите правоотношения, 6631 са за работа при небезопасни условия на труд, а 1695 са свързани с хигиената на труда.
Наложените санкции са административни мерки и актове за глоби от 250 до 1000 лева.
Ниските заплати, липсата на мотивация и образование за работещите също са част от проблемите в туристическия сектор. Българските фирми от бранша не планират средства за обучение и квалификация на човешките ресурси и към това се прибавят голямото текучество и сезонността.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.