"От начална цена 65 милиона евро, предлагана от БАТ, постигнатата цена от 200 милиона евро е било максимално възможното на този етап," заяви вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева в парламента. Конкурентната оферта на Импириъл табако за фабриката в Благоевград беше 55 милиона евро, можете да си направите сметка какъв е интересът на големите световни производители към България, каза още тя.
Намерението на Надзорния съвет на "Булгартабак" беше холдингът и неговите най-добри предприятия да станат част от голяма мултинационална компания, която, поглъщайки ги, не означава, че ще затвори този отрасъл в България, напротив - като става част от една голяма верига става възможно и конкурентното производство, заяви Лидия Шулева, отговаряйки
на депутатски въпроси в пленарна зала за "Булгартабак".
Всички гаранции за развитие на тютюневия сектор са дадени от една мултинационална компания, доказала своята сериозност и възможности да устоява на конкурентния натиск в труден и конкурентен отрасъл, какъвто е цигареното производство, отбеляза тя.
Шулева отбеляза, че в меморандума е записано, че България ще стане център за производство в Югоизточна Европа, а в проектодоговора са отбелязани ангажиментите до 7 години Бритиш Американ Табако (БАТ) да поддържа това производство.
Нормално е да има клауза, че средствата, получени от продажба на машини, запорирани пред Агенцията за държавни вземания, трябва да бъдат погасени от "Булгартабак", който е получател на тези средства, обясни тя. По думите й това не може да се тълкува като намаление на цената.
Тя отбеляза също, че "Булгартабак" държи около 35 процента от изкупуването на тютюните в България, а БАТ е поел ангажименти да изкупува 30 процента и да ги влага в цигареното си производство.
Шулева обясни също, че не е ставало дума за прекратяване на износа от България, а за ориентиране на търговската политика към тази на БАТ и предоставяне на пазарите, които има БАТ, за български цигари. В меморандума изрично е упоменато, че става въпрос за спиране на договорите за износ за 10 дни между подписването на меморандума и подписване на договора, когато
фабриките минават в нова собственост, обясни тя.
Шулева информира също, че БАТ е представил социална програма, в която поема ангажимента да спазва колективния трудов договор, подписан от холдинга и дъщерните дружества, в който е записано, че съкратените получават до 20 заплати, а работниците, които се пенсионират - до 15 заплати. Освен това
БАТ предвижда програма за преквалификация на работниците, допълни тя.
Вицепремиерът отбеляза, че при преструктурирането на фабриките прекратяването на едно юридическо лице не е задължително свързано с физическото прекратяване на мощностите.
БАТ имаше намерение на въведе нов модерен мениджмънт - като приложи сливане, вливане, окрупняване и консолидация на предприятията, посочи Шулева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.